Maltepe Escort

Çocuklara Sebzeleri Sevdirmenin Yolları

Çoğumuz çocukluk çağında sebzeleri sevmeyiz. Yetişkin olduğumuzda sebzelerin her birinin ayrı ayrı ne kadar faydalı olduğunu ancak anlarız. Herkesin sebzelere yöneldiği bir dönüm noktası vardır, kimi zaman bir diyete başlarken, kimi zaman bir hastalıktan dolayı sebze yemeye başlarız. O zaman ne kadar gecikirse, aslında farkında olmasakta sağlığımızı o kadar uzun süre ihmal etmiş oluruz.

Çocukların sebze yemeyi sevmeye başladıkları zamana kadar, annelere büyük iş düşer. Siz de çocuğunuzun sebzeleri severek, iştahla yemesini istiyorsanız, önerilerimize kulak verin.

Çocuklara Sebzeleri Sevdirmenin Yolları

  • Erken Yaşlarda Başlayın

Erken yaşlarda, ek gıdaya başladığınız dönemden itibaren tüm sebzeleri, farklı pişirme şekilleriyle çocuğunuza yedirebilirsiniz. Sebze püreleri, sebze çorbaları erken yaşlardan itibaren, sebzelerin çocuğunuzun damak tadında yer etmesini sağlar.

Biraz geç kalmışsanız, çocuğunuz abur cuburla tanıştığı için sebzeleri sıkıcı buluyorsa, zorlanabilirsiniz. Pes etmeyin. Bazen çocuğunuzun yeni bir tadı kabul etmesi için 10-15 kez denemesi gerebilir.

  • İyi Bir Model Olun

Sadece çocuklar mı? Yetişkenlerin de sebzelerle arası iyi değil. Belki de çocuğunuzla birlikte sağlıklı beslenmeyi öğrenmenizin, alışkanlık haline getirmenizin zamanı gelmiştir.

cocugunuza-iyi-bir-rol-model-olun

çocuklara sebze yedirmeyi sevdirmek

Çocuklar söylenenleri o an için uygulayabilir. Doğru olarak kabul etmeleri içinse, birden fazla kere uygulandığını görmeleri gerekir. Çocuğunuzun sizin yemek alışkanlıklarınızı izlediğinin farkında olun.

  • Renkli Bir Sebze Bahçesi Yetiştirin

Evinizin bahçesinde ya da balkonunuzda küçük bir sebze bahçesi yetiştirme imkanı yaratabiliyorsanız, sebzenin büyümesiyle meşgul olan çocuğunuz, sebzelerin bir an önce yenilebilecek kadar büyümelerini bekleyecektir.

  • Yaratıcı Olun

Yemek yemek çocuklar için sıkıcı bir aktivite olabilir. Sebzeleri onların günlük aktivitelerine dahil etmek, bazen bir sebzeyi karakterize etmek ya da sebzelerden eğlenceli tabaklar hazırlamak her zaman işe yarar.

cocuklara-sebzeyi-sevdirmek-icin-yaratici-olun

Brokoliyi ağaca benzetmek, fasulyelerin sihirli fasulyeler olabileceğinden bahsetmek gibi hayal dünyasına hitap eden sunumlarla, sebze yemeyi eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

  • Çocuğunuzun İlgisini Çeken Şeyi Bulun

4 yaşındaki çocuğunuz eğer yemezse, sebzelerin besin değerlerinden dolayı neler kaçırdığının elbette farkında değil. Temel Reis’in ıspanak yemesi örneği hala işe yaramıyorsa da, sevdiği çizgi film karakterlerini izleyip, örnek göstererek çocuğunuzun sebzeleri sevmesini sağlayabilirsiniz.

  • Çocuğunuzu da Sürece Dahil Edin

cocuklara-sebzeleri-sevdirmek

Alışverişi birlikte yapmak, sebzeleri birlikte seçmek, eve getirildiğinde birlikte yıkamak gibi, yemeğin hazırlanma sürecine dahil olmak, çocuğunuzu yapılan yemeyi yemek üzere heyecanlandıracaktır.

  • Tek Isırık Yöntemini Deneyin

Çocuklar genellikle sebze yemeyi, sebzenin dokusuna yabancı oldukları için redderler. Bir ısırık almalarını sağlayabilirseniz, devam etmeyi kendisi isteyecektir.

  • Farklı Tarifler Hazırlayın

Sebzeyi yemek olarak hazırladığınızda yemek istemeyen çocuğunuz, çorbanın içinde ya da haşlanmış olarak, pirinçle karıştırılarak ya da yumurtayla kızartılarak sevebilir. Önemli olan, sebzenin tadını alması ve alışmaya başlamasıdır. Farklı formlarda olsa da amaç çocuğunuzun sebzeyi bir şekilde severek tüketmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.