Maltepe Escort

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu ve İlk Çatışmalar

Bebeklik döneminde hızla yeni şeyler öğrenen, yapmak istedikleri ile ilgili tercihleri oluşmaya başlayan çocuğunuzun, sizinle aynı fikirde olmamaya başladığını farkedebilirsiniz. Çocuklarda 2 yaş sendromu olarak adlandırılan bu dönem genellikle yürümeyi öğrendiği zamandan, 30 aylık olduğu döneme kadar sürer.

Çocukların yürümeye başlamaları ve destek almadan bazı ihtiyaçlarını giderebildikleri dönem 9.-10. aylarda başlamış bile olabilir. Sık sık sizin tercihlerinize hayır demeye başlayan çocuğunuz bu dönemde hemen her konuda sizinle inatlaşacaktır. Bunun sebepleri arasında çevresini kendi keşfetme isteği olduğu kadar, gelişen özgüvenin şekillenmeye başlaması da etkilir.

Çocuğunuzun 2 yaş sendromu yaşayıp yaşamadığını, size verdiği tepkiler sertliğinden, istediği olmadığında bağırmasından, yüksek sesle ağlamasından ve istediği olana kadar inat etmesinden anlayabilirsiniz. Bu süreci hemen her çocuk yaşar, bazı çocuklarda 3-4 ay sürebildiği gibi, kontrol edilemediği durumlarda karakteristik bir özelliğe dönüşerek, çocuğunuz tüm hayatı boyunca bu tip davranışlar sergileyebilir.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Karşısında Ne Yapılmalıdır?

  • Bu dönem oldukça önemlidir. Anne ve babanın gerek kendi içinde, gerek çocuğa karşı, gerekse dış çevreye karşı uyumlu olması gerekir.
  • Çocuğun yetiştirilmesinde söz sahibi olan anne ve babanın dışında, büyükanne, büyükbaba ve diğer aile yakınlarının çocuğun terbiyesi ve eğitimi ile ilgili belirleyici rol oynamamaları gerekmektedir. Ailenin vereceği eğitimde çok seslilik, çocukta seçenekleri olduğu algısı yaratır. Zaman zaman kendisi ile ilgilenen kişilerin kendisini daha çok sevdiğini, anne ve babasına yaptıramadıklarını onlara yaptırabileceği fikrini oluşturur.
  • Yapılmaması gereken, tehlike içeren ve zarar verebilecek davranışlarında, 2 yaş sendromu etkisinde olan bebeğe anne ve baba aynı doğrultuda tepki vermeli, uyarmalıdır. Erken yaşlarda yaptığı yeni şeyler aileye eğlenceli geldiği için, zaman içinde çocuk ya bu tür davranışları tekrar eder ya da yasaklar başladığında ailenin sevgisinin azaldığı kaygısını yaşar.
  • Tehlikeli araç gereçleri, kendisine zarar verebileceği şeyleri isimleriyle öğretmeye çalışın. Herşeye “cıss” ya da kötü demek, bu tür tehlikeleri aynı seviyede algılamasına, bir şekilde birinden zarar görmediğinde daha eski keşiflerine geri dönmesine sebep olacaktır.
  • Çocuğunuz bu dönemde çok hareketli ve çok meraklı olacaktır. Bu nedenle kendisi için tehlikeli olan kesici aletleri, ilaçları ulaşabileceği yükseklikte bırakmamalısınız. Elektrik prizleri ve kabloları tehlike oluşturmayacak şekilde düzenlemelisiniz.
  • Çocuğunuza hayır dediğiniz konularda net olmalısınız. Daha önce hayır dediğiniz bir konuda geri adım atmanız, çocuğun huyunu değiştirip, ısrarcı biri haline gelmesine sebep olacaktır. Hayırlarınızın mantıklı sebeplerini açıklamanız, iletişiminizi geliştireceği için faydalı olur.
  • Alternatifler sunarak, ısrarcı olduğu konudan dikkatini dağıtın. Böylece reddedilme ve öfke biriktirme gibi bir eğilimi olmasını engelleyebilirsiniz. İsteklerini kısıtlama nedeninizin ondan büyük olmanız değil, onu korumaya çalışmak olduğunu mutlaka hissettirin, çatışmanın kalıcı izler bırakmasının önüne geçebilirsiniz.
  • 2 yaş sendromunda karşılaşılan en tipik sonuçlardan olan şiddete karşı temkinli olun. Çocuğunuz kendine zarar vermeye çalıştığında bunun bir şantaj olduğunu farkedin. Bu yolla istediğini yaptırması tüm disiplini ve eğitimi zedeleyecektir. Kendine zarar veremeceyeğinden (örneğin kendine vurmak, başını duvara vurmak gibi) emin olduktan sonra bir süre düşünmesi için yalnız bırakın. Bu davranış azalarak devam etse de istediği olmadığında bu yola başvurmayı bırakacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.