Maltepe Escort

Çocuklarda Aft – Ağız İçi Yaralar

Özellikle çocukluk çağında karşılaşılan aftlar, genellikle sebebi bilinmeyen ağız içi yaralardır. Uzmanlar bağışıklık sisteminin zayıf olmasının ya da bakterilerin afta sebep olabileceğini düşünmekteler. Çocuklarda sık gözüken aftlar, tekrar etme özelliğine sahiptirler. Bir hastalıkla beraber ya da devamında oluştuğu gözlenen aftların, vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilme ihtimali vardır. Aftların diğer adı ağız ülseridir.

Anne sütünden ayrılan bebeklerde ilk dönemlerde aft görülebilir. Anne sütü ağız içi dokusunun bütünlüğünü sağlayacak özellikleri sağlar. Sütten ayrılınca bebeğin yeni sürece uyum sağladığı dönemde aft görülebilir.

Ağız içinde, yanak bölgesinde, dudak bölgesi içinde görülen aftlar tekrar eder. Bulaşıcı olmasalar da, beslenmeyi zorlaştıran aftların tedavisinde dezenfekte edici solüsyonlar sıklıkla kullanılır. Kısa süreli kullanımı önerilen kortizonlu merhemler de aft tedavisinde başarılı sonuçlar verir.

Beslenmeyi zorlaştıran aftların ağız içi dokusunu etkilediği dönemlerde, ağız içi dokusuna daha fazla zarar verecek sert ya da tırtıklı, dokulu yiyecekler tüketilmesi önerilmez. Aynı şekilde asitli ve ekşi-acı, aşırı soğuk ya da sıcak yiyecekler yenmemesi önerilir.

Aftın kapladığı ağız içi dokusunun daha fazla zarar görmemesi için, bu dönemde çorbalar, doğal meyve suları ağırlıklı olarak tüketilmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için C, A ve B vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında çocuklarda aft görülmesi, beslenme programında yeterince taze meyve ve sebze olmaması ile doğru orantılıdır.

Ancak asitler oluşmuş olan aftların şiddetini artıracağı için, C vitamini açısından zengin olan turunçgilleri tüketmek, yangı ve ağrıya sebep olur. Aşırı şekerli yiyecekler ve çikolata da gelişmiş aftın ağrı yapmasına sebep olur.

Normal gelişim sürecinde aftlar, 7-10 gün içinde geçer. Ancak 2 haftayı geçen aftlarda, bir sağlık kuruluşunda muayene olunması gerekir. Daha önce birebir aynı doku hastalığı ile karşılaşmamışsanız, ağız içi kullanımı için uygun olan solüsyonlar veya merhemlerden herhangi birini doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız önerilir. Farklı ağız içi yaralarından biri olma ihtimali olduğu gibi, ağız içi yaraları farklı hastalıkların belirtileri arasında olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.