Maltepe Escort

Çocuklarda Ahlak Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Çocuk gelişimi konusunun bir aşaması da ahlak gelişimidir. Ahlak gelişimi uzun bir süreçtir ve ailelerin bu sürece destek vermeleri çok önemlidir. Çocuklarda ahlak gelişimi ve ailelere öneriler başlıklı yazımızda ihtiyacınız olacak tüm bilgileri bulabilirsiniz. Özellikle belirli bir yaştan sonra toplumsal yaşama katılacak ve kendisini bir topluma kabul ettirecek olan çocuğun güzel bir ahlak eğitimini ailesinden alması mutlaka gereklidir.

Öncelikle ahlak gelişimi nedir konusuna açıklık getirecek olursak, çocukların geliştirdiği davranışların toplum değerlerine ve toplum içinde yaşayan insanlara uygun olarak geliştirilmesi olarak basitçe tanımlanmaktadır. Ancak bu sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi tanımdaki kadar basit değil, emek ve vakit isteyen bir süreçtir. Bu süreçte anne ve babanın bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

cocuklarda-ahlak-gelisimi-egitimi

cocuklarda-ahlak-gelisimi-egitimi

Ahlak eğitimine bebeklikten başlayın

Evet, yanlış duymadınız. Ahlak eğitimi bebeklik çağlarında başlayarak uzun bir süre boyunca devam etmelidir. Bebekler ahlak kavramını geliştirmemişlerdir, ancak en azından bebeklik çağında ihtiyacı olan sevginin verilmesi dahi bebeğin ahlak gelişimine olumlu etkiler yapmaktadır.

Ahlak eğitiminde çocukların gelişim dönemleri önemli

Bazen anne ve babalar çocuklarının gelişim dönemine göre normal olan davranışları yadırgayarak ahlaksızlık olarak algılamaktadır. Bu nedenle ahlak eğitimi verecekken kesinlikle çocukların gelişim dönemine önem verilmeli, çocuksu şeyler hoş görülmeli ve psikolojik bozukluk yaratacak davranışlardan kaçınılmalıdır.

İyi rol model olun, okul seçimine dikkat edin

Çocuklar ahlak kavramını anne ve babasının davranışlarından öğrenir, daha sonra sosyal hayatı içinde geliştirir. Bu nedenle anne babanın çocuklara iyi rol model olması önemlidir. Diğer yandan okul hayatı çocukların en fazla vakit geçirdikleri sosyal ortamları olduğundan okulun ahlaki değerlere verdiği önem ve bu konuda yaptığı düzenlemeler değerlendirilerek okul seçimi yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.