Maltepe Escort

Çocuklarda Akdeniz Anemisi (Talasemi) ve Tedavisi

Kalıtsal kan hastalıklarından biri olan Akdeniz anemisi diğer adıyla talasemi, kırmızı kan hücrelerinde kritik görevleri olan hemoglobin miktarındaki yetersizlik olarak tanımlanmaktadır. Bilindiği gibi hemoglobin kana kırmızı rengini veren ve dokulara oksijen taşıyan bir maddedir. Bu maddenin kanda az olması oldukça sıkıntılı durumlara neden olmaktadır. Bebek ve çocuk sağlığı konusunda ciddi riskleri olan bu hastalık neden olur, nasıl tedavi edilir gibi soruların cevabını uzmanlardan alıp yazımızda derledik.

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz anemisinin farklı tipleri bulunmaktadır ve bu tiplere göre yaptığı zarar da farklı olmaktadır. Örneğin yeni doğanlarda ağır alfa talasemi görüldüğünde genellikle bebek ölebilmektedir. Diğer yandan, beta talasemi denilen diğer bir vakada belirti görülmeyeceği gibi bazı vakalarda tipik kansızlık belirtileri de görülmesi mümkündür. Bazı talasemili bebeklerde kalp yetersizliğine bağlı ölümler de görülmektedir. Akdeniz anemisinin çocuklardaki tipik belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

cocuklarda-akdeniz-anemisi

cocuklarda-akdeniz-anemisi

** Bebeğin gelişiminde gerilik, yavaş büyüme

** Halsizlik ve buna bağlı olarak çabuk yorulma

** Nefes darlığına benzer belirtiler

** Normale göre çok az yemek yeme ve iştahsızlık

** Koyu renkli ya da kanlı idrar yapma

** Yüz kemiklerinde ve kalp, dalak gibi organlarda büyümeler

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Tedavisi

Eğer talasemi görülen çocuğun durumu ağırsa kan nakli yapılmaktadır. Kan nakli ayda ya da 3 haftada bir yapıldığı için de demir fazlalığı oluşmaktadır. Kandaki oluşan demir fazlalığını da gidermek için çocuklar her gün ilaç verilmektedir. Hafif seyreden anemilerde nakiller ve demir ilaçlarıyla yapılan tedaviler sonucu çocuklar uzun süre yaşamaktadır. Çok ağır anemisi olan çocukların tedavisi ise ancak kemik iliği nakli ile yaşatılabilmektedir. Bu yaşama süresi de en iyi ihtimalle 25-30 yıl kadardır, maalesef.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.