Maltepe Escort

Çocuklarda Ateş Yükselmesi

Pek çok hastalıkla birlikte gözlenen çocuklarda ateş yükselmesi, vücut sıcaklığının 37,5º C’nin üstüne çıkması durumudur. Genellikle enfeksiyonlarla birlikte gözlenir. Romatizmal hastalıklarda, kan hastalıklarında ve sıvı kaybının yüksek olduğu durumlarda yüksek ateş gözlenebilir.

Yeni doğan bebeklerin sağlık durumlarını kontrol altında tutmak için, vücut sıcaklıklarını zaman zaman kontrol etmek üzere, bir termometre bulundurmanız iyi olur. Yeni doğanlar ve çocuklar için en ideal olan termometreler dijital olanlardır. Cam termometrelerde bekleme süresi 7-8 dakikayı bulabilir. Bebeğin ateşini ölçmek için ideal bölge koltuk altı bölgesidir. Vücut sıcaklığı farklı bölgelerde 0,5-1 derece farklılık gösterebilir. Bu nedenle takip için yapılan ölçümlerin hep aynı yerden yapılması uygundur.

Yüksek Ateş ve Havale

Ateş, havale öncesi gözlenen durumlardan biridir, ancak her ateşi yükselen çocuk havale geçirmez. Havale geçirmede çocuğun bünyesi, önce havale geçirmiş olup olmaması, beyinle bağlantılı herhangi bir hastalığının olması gibi etkenler havale riskini artırır.

Yüksek ateşle birlikte, çocuğun titremesi, morarması gibi durumlar takip edilmelidir.

39º C’ ye kadar olan hafif ateşte vücudun iyileşmek üzere tepki verdiği, alyuvarların savunma halinde olduğu kabul edilir. Ateşin yükselmemesi için, üstü çıkarılan çocuğun ateşi ara ara ölçülür. Belirli aralıklarla çocuğun ateşini ölçmek yükselme grafiğini takip etmek açısından önemlidir. Ilık duş yaptırılması ateşin sürekli yükselme eğilimini tespit edebilmenize imkan verir.

Ateşin yükseldiğinde kullanabileceğiniz ilaçlar ile ilgili çocuk doktorunuzdan daha önce ilgili reçeteyi almanız ve kullanabileceğiniz ilaçları ecza dolabınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Ateş düşürücüleri kullandığınız halde ateşi 39º C’nin altına düşüremiyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.