Maltepe Escort

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Uzun bir yaz tatili sonrasında okulun yeniden başlamasına az bir zaman kaldı. Çocukların tatillerini verimli geçirmeleri için aileler ellerinden geleni mutlaka yaptılar ama yine de pek çoğumuzun sorunu çocukların bilgisayar başında, tabletlerle ya da cep telefonlarında gereğinden fazla zaman geçiriyor olmaları.

İnternetin ve internet araçlarının çocukların eğitimi için faydalı olabilecekleri pek çok konu olduğu halde, çocukların oyun bağımlısı olması ya da gün boyunca video izliyor olması gibi şikayetleri ailelerden sıkça duyuyoruz.

Peki çocuğunuzun internette geçirdiği zamanın ne kadar verimli olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz? Ya da çocuğunuzun internet bağımlısı olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Eğer bağımlılık düzeyinde bir kullanım varsa bu durumu nasıl aşabilirsiniz?

Çocuğunuzun internette geçirdiği zamanın verimli olup olmadığını anlamak için, bilgisayarı kullanırken zaman zaman denetleyebileceğiniz bir ortamda bulunmasını sağlamanız gerekir. Kişisel bilgisayarı, kendi odasında kullanan bir çocuğu takip etmek güç olacaktır. Bunun yerine bilgisayarı bir çalışma odasında ya da daha genel bir odada bulundurmanız önerilebilir.

Mobil cihaz tablet ya da benzeri bir araçla internete erişiyorsa, cihazı kullanabileceği saatlerin önceden belirlenmesi, zamanın etkin kullanılması açısından önerilebilir. Bu şekilde bir limit belirlenmezse, ne kadar zaman harcadığını farketmeyecektir.

Bilgisayara ya da mobil cihazlara yüklenen uygulamaların takibini yaparak, çocuğunuzun daha çok ne tür ilgi alanları olduğunu gözlemleyebilirsiniz. İnternet sağlayıcısı üzerinden çocukların erişmemeleri gereken sitelerin engellendiği bir filtre olsa da bu çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Online oynanabilen ya da uygulama olarak indirilebilen pek çok oyun başlangıçta eğlenceli gibi gözükse de, zaman içerisinde hikayesiyle ve oyun içinde ilerlendiğinde verdiği bir takım ilave puanlar, seviye vb. özelliklerle çocuklarda bağımlılık etkisi yaratabilmektedir.

Bilgisayar ve internet bağımlılığı söz konusu olduğunda, ilgilenilen içeriğin zararlı olup olmamasının ötesinde, çocuğun başka bir şeye dikkatini verememesi, hayır cevabını kabul etmemesi, zamanını kontrol etme yeteneğini kaybetmesi gibi sorunlar baş göstermeye başlar.

Bu durum kontrol edilmediğinde çocuk çevresiyle ilişkilerini minimum düzeye çeker. Gerçek dünyada, gerçek insanlarla iletişim ihtiyacını zorunlu ihtiyaçlar seviyesinde tutmaya başlar. Sorunlara olan ilgisi ve çözümcü tavrı sadece meşgul olduğu alana yönelmiştir. Güvenlik ihtiyacı, çevresinde olan biten sıradışı durumlara karşı reflekslerinin zayıflaması gibi durumlar dışardan gözlemlenebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.