Maltepe Escort

Çocuklarda Bitlenme Nasıl Önlenir ?

Çocuklar için hastalanmak daha kötü bir durumdur. Özellikle okula başlarken daha çok endişeli olunabilen hastalık durumudur. Okul aşamasında daha fazla başımıza gelen durumlardan bir tanesi de bu bağlamda bit konusudur. Bitlenme ya da bit konusu genel olarak anne ve babanın çocuğu için endişelendiği bir durumdur. Peki, bitlenme nasıl önlenebilir?

Bitlenme saçlarda yapışan ve genellikle temiz olan saçları tercih eden bir tür parazittir. Bu parazitin bulaştığı çocuğun tedavisi için ev içerisinde beraber yaşayan herkes de tedavi altına alınmalıdır. Sirke ise bitin yumurtası olarak açıklanabilir. Önlenmesi ise köklü bir temizlik ile mümkündür. Bit hastalığından şüphe duyduğunuz sırada köklü bir temizliğe başlamalısınız. Koltuk temizliği, kıyafetlerin temizliği ve ev temizliği bu temizliklerin başında gelmektedir. Bir hayli köşe bucak yapılması gereken temizlik ile bit hastalığının bulaşması önlenebilir. Bit hastalığı bulaştığı andan itibaren kafa derisi, vücut ya da kasıklara yerleşir. Kafa derisinden daha çok kan emici özelliğe sahiptir. Bu durum da kafa derisinde iyice yerleşmesine ve yumurta bırakmasına neden olabilir. Sirke denilen bit yumurtası el ile alınmaz ve kepeğe benzer. Bu durumda bit şampuanları da kullanabilirsiniz. Şampuan dışında bazı bitkisel çözümler de deneyebilirsiniz.

Genel olarak bakıldığı zaman bit hastalığının önlemi çok fazla mümkün olabilir denilmesi yanlış olacaktır. Bit paraziti, özellikle okul gibi kalabalık olan ortamlarda bulaşır. Gerekli olan önlemler ilk şüphe ile başlamalı ve yayılmasını ve yer edinmesini önlemelisiniz. Temizliğin önemi bu bağlamda çok fazladır. Ev içerisinde kullanılan her şeyi yüksek ısıda yıkayıp ütü yapmanız bitleri olabildiğince yok edecektir. Her gün ellerinizi çok sık bir şekilde yıkamak ve bu şekilde saçlarınıza dokunduğunuzda daha temiz bir hal alabilirsiniz. Bit olsa da olmasa da bazı zamanlarda bit ilacı kullanabilirsiniz. Başkalarının eşyalarını kullanmamak da önemli bir önlem olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.