Maltepe Escort

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri ve Önlem Yolları

Çocuklarda burun kanamaları anne babaları oldukça endişelendiren bir durum olmakla birlikte çoğu zaman altında yatan nedenler oldukça basit olabilmektedir. Fiziksel olarak çatlamalar ve yaralanmalar sonucunda oluşan burun kanamaları fazla olmakla birlikte, bazı pıhtılaşma bozukluklarında da burun kanamaları görülmektedir. Bu gibi ciddi bozukluklarda çocuk sağlığı riske atmaması amacıyla hemen doktora başvurularak tedavi edilmelidir.

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

  • Çocuklarda en çok karşılaşılan nedenlerin başında enfeksiyon hastalıkları nedeniyle burun mukozasının tahriş olması gelmektedir.
  • Burun mukozasında kuruluk ve alerji gibi reaksiyonlar
  • Buruna yabancı cisim sokma ya da burun karıştırma diğer kanama nedenleri arasında yer alır.
cocuklarda-burun-kanamasi-nedenleri

cocuklarda-burun-kanamasi-nedenleri

Yukarıda sıraladığımız fiziksel zararlardan meydana gelen kanamalar dışında en önemli, ciddi ve tedavi edilmesi gereken burun kanaması nedeni pıhtılaşma ve trombosit sorunlarıdır. Pıhtılaşma sorunu yapan tüm hastalıklar burun kanamasına neden olmaktadır.

Çocuklarda Burun Kanamaları İçin Önlem Yolları

Kanamanın durdurulması kanama anında çok önemlidir. Bunun için öncelikle çocuğun sakin kalması sağlanmalı ve ona rahatlatıcı sözler söylenmelidir. Ardından burun ucunu kapamak suretiyle baskı uygulanmalı ve baş yavaşça öne eğilmelidir. Burada yanlış bilinen bir uygulama başın arkaya eğilmesidir ki kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Bu şekilde buruna baskı yapılarak 5 dk beklenmelidir. Kanama durmazsa burna baskı yapmaya devam edilmelidir. Sık tekrarlanan burun kanamaları için mutlaka doktora başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.