Maltepe Escort

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklarda cinsel bir kimliğin kabul edilmesi, cinsiyetler arasındaki farklılıkların anlaşılması ve cinsel kimlik gelişimi 3-4 yaşlarından itibaren oluşmaya başlayan bir durumdur.

Cinsel kimliğin gelişmesinde, kız çocuğun anneyi, erkek çocuğun babayı, anne veya baba yoksa, hem cinsi olan bir büyüğünü rol model olarak seçmesi beklenir. Bu genellikle kendisine yapılan yönlendirmelerden ziyade, anatomik olarak cinsiyet farklılığını sağlayan yapının sebep olduğu hormonlardan ve salgılardan kaynaklanır. Çoğunlukla herhangi bir yönlendirmeye ihtiyaç duyulmaz. Klinik çalışmalarla kısıtlı olsa da 0-3 yaş dönemi çocuklarda kızlarda karşı cins davranışlarını tekrar etme oran%1, erkeklerde %3 gibi oranlardadır. Bu oran yetişkinlik döneminde 30.000’de 1’e kadar düşer.

Çocuğun Karşı Cins Oyuncaklarıyla Oynaması

– Bebeklik döneminden itibaren, daha çok evde zaman geçiren çocuğun, oyuncak seçimi çevresel faktörler nedeniyle gerçekleşebilir. Erkek çocuğu yemek pişirme oyunlarına ilgi duyabilir. Ya da kız çocuğu arabalarla oynamak isteyebilir.

– Her iki durumda da, belirlenen rol dağılımı yetişkinlere göredir. Belirleyici bir kriter olarak ele alınamaz. Yemek yapmak ya da araba kullanmak cinsiyetçi eylemler değildir.

– Aynı şekilde anne ile daha fazla vakit geçiren erkek çocuğun, makyaj malzemelerine ya da kadın kıyafetlerine ilgi duyması garipsenecek bir durum değildir.

– Renkler arasında kız çocuklarına ait ya da erkek çocuklarına ait gibi ayrımlar yapmak da doğru değildir.

cocuklarda-cinsel-kimlik-gelisimi-2

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişiminde Ailenin Rolü

– Çocukların objelere cinsiyetçi bir ilgisi olmasa da, ailelerin çocukları bulundukları cinsiyete göre yetiştirmeleri, duygusal gelişim açısından önemlidir. Erkek çocuğuna toka takmak, kız çocuğunun erkek çocuk gibi yetiştirilmesi gibi uygulamalar, çocuğun gelişimine olumsuz yansıyabilir.

– Erken yaşlardan itibaren ebeveynlerin kendi rollerine uygun, belirli bir denge oluşturmaları önemlidir. Ebeveynlerden birinin baskın karakter olması, baskın olma ihtiyacı ya da tam tersi pasif kalmak zorunda kalan kişiyle empati kurmak gibi durumlara yol açabilir. Çocuk cinsiyetinden ziyade bir davranış biçimini örnek alsa da, bir cinsiyet figürü modelleyecektir.

– Çocukla aşırı duygusal bağlar kurmak, ilerleyen zamanlarda o kişiden bağımsız olamayacağı, kendini o kişinin yerine koyacağı bir kişilik gelişimine sebep olabilir.

– Bu gibi durumlarda beklenen davranış biçiminden ziyade çocuğunuzun ne hissettiği önemlidir. Baskıcı, suçlayıcı ya da fazla esnek olmamak önerilir.

– Erken yaşlarda, cinsiyetlere roller tanımlamayan çocuklayan, 5-6 yaşlarında artık cinsiyetlerinin tamamıyla farkındadırlar. Buna rağmen, hala karşı cinsi taklit etme eğilimi içinde olduğunu düşünüyorsanız, bir pedagogdan yardım almakta çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.