Maltepe Escort

Çocuklarda Diş Sararması Neden Olur?

Bebeğiniz dünyaya geldikten, sizinle birlikte yaşamaya başladıktan sonra, ilgilenmeniz gereken ayrıntılar hızla artar. Beslenmesiyle, hijyeninin sağlanmasıyla, gelişimiyle yakından ilgilenmeniz gereken bebeğinizin ilk dişlerinin çıkması hem heyecan verici hem de yorucu bir süreçtir.

Ancak bazı bebeklerde dişlerin çıkmasından kısa bir süre sonra, dişlerin sararmaya başladığını görmek anne-babaları kaygılandırır. Bazen bebeğinizin dişler, kemik yapısı itibariyle sarıya dönüktür. Kimi zaman da dişlerin tamamında değil, sadece belirli bölümlerinde sararmalar gözükür. Bebeklerde ve çocuklarda diş sararmasının çok sayıda nedeni olabilir. Bunlardan başlıcaları şöyledir;

Anne Karnındayken ya da Erken Çocukluk Döneminde Yaşanan Hastalıklar

Diş çıkarma esnasında yaşanan ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar ya da bu sürede yetersiz beslenme dişlerin erken sararmasına ya da bu şekilde çıkmasına sebep olabilir. Down sendromu ya da doğuştan sifiliz bebeğin dişinde sararmaya sebep olabilir.

Diş Minesinde Dengesizlikler

Bazı durumlarda hamile olan anne adayı ya da emziren anne, bazı tıbbi nedenlerle tetraksiklin almak zorunda kalabilir. Bazı durumlarda bebekler ve çok küçük bebekler için bu tip uygulamalar gerekebilir. Bu durum hipoplazi ile sonuçlanabilir. Bebeğin diş minesinde yetersizliğe ve düzensizliğe sebep olabilir.

Diş Minesinin Zayıf Olması

Bebeğinizin diş minesi çok kaliteli olmayabilir. Bu durum hipokalsifikasyon olarak bilinir. Nedeni genellikle genetiktir. Yoğun plaklar ya da aşırı asitli meyvelerin sebep olduğu durumlarda yaşanabilir.

Diş Minesinde Meydana Gelen Renk Değişiklikleri

Amelogenesis imperfecta olarak adlandırılan bu durum, bebeğinizin diş minesinin renksizleşmesine ya da incelmesine sebep olur. Genellikle kalıtsal olan bu durum, anne veya babada da ilk dişlerde yaşanmış olabilir.

Dişte ya da Diş Minesinde Kireçlenme/Diş Taşı

Dişleri gelişirken bebeğiniz D Vitamini eksikliği yaşamış olabilir. Bu diş minesinin ve dentinin, mineraller tarafından sertleştirilmesinin sağlanamamasına sebep olur. Diş minesi ve dentin hipoplazisi dişlerde renk kaybına sebep olur.

Doğumda Sarılık

Bebeğiniz sarılıklı doğmuşsa ya da yenidoğan sarılığı yaşamışsa, dişlerde yeşilimsi bir renk tonu gözükebilir.

Çok Fazla Miktarda Florür

Bebeğinize verdiğiniz karışımlarda kullandığınız su florür içeriyor olabilir. Enamel floroz olarak bilinen durumun görülme riski bu durumda artar. Bu durumda en sık karşılaşılan bebeğinizin dişlerinde hafif beyaz lekeler veya çizgiler görülür.

Dişlerde veya Diş Etlerinde Yarlanma

Bebeğinizin diş etlerinde veya dişlerinde meydana gelen yaralanmalar, diş travmasına neden olabilir. Dişlerde morumsu, pembemsi ya da gri gibi farklı tonlarda renk değişimleri yaşanabilir.

Demir İçeren Tedaviler

Demir içeren ilaçlar ve vitaminler bebeğinizin dişlerinde koyu renkler oluşmasına neden olabilir.

Dişleri Fırçalamamak ya da Düzensiz Fırçalama

Bebeğinizin diş fırçalamak için çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak dişler çıkmaya başladığından itibaren, uygun diş macunu ve diş fırçası ile bebeğinizin dişlerini temizlemeye başlamanız gerekir. Herhangi bir sorun olmaksızın, bebeğinizin ilk diş randevusu için 1 yaşından itibaren diş doktoruyla görüşmeniz önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.