Maltepe Escort

Çocuklarda Döküntülü Hastalıklar

Genellikle çocuk döneminde görülen, belirtileri arasında farklı büyüklükte ve özelliklerde döküntülerin oluştuğu hastalıklar, döküntülü hastalıklar olarak sınıflandırılır. Döküntülü hastalıkların genel olarak ortak bir özelliği de viral hastalıklar olmalarıdır. Bulaşıcı olan bu hastalıklar vücudun farklı bölgelerinde yayılan döküntülerden ayırt edilebilir.

Bebeklik çağında yapılan aşıların büyük bir kısmı bu hastalıklardan korunmak için yaptırılır. Çocukluk döneminde geçirilmeyen ve aşısı yaptırılmamış olan döküntülü hastalıklar ilerleyen yıllarda da görülebilir. Yetişkinlik yaşlarında görülürse seyri ve etkileri daha ağır olan bu viral hastalıkların çocukken geçirilmesi ya da aşılanarak yakalanma riskinin ortadan kaldırılması tercih edilen tedavi biçimleri arasındadır.

Kızamık

Vücudun genelinde kırmızımsı, kabarık olmayan lekelerle gösteren bir hastalıktır. Lekeler ağız içinden başlayarak tüm vücuda yayılır. Kızamık hastalığına yüksek ateş eşlik eder. Viral bir hastalıktır, sakatlık ve ölüm riski yarattığı vakalarla karşılaşılmıştır. Sebep olan virüse karşı yapılan aşılamalarla, büyük oranda kontrol altına alınmış bir hastalıktır.

Kızamıkçık

Lekeler açısından kızamığa benzerlik gösterir. Tipik olarak lenf bezlerinde şişmeyle başlayan, etkilerinin kulak çevresi ve boyun çevresinde görüldüğü bir viral enfeksiyona bağlı gelişir.

Su Çiçeği

Sıklıkla kış aylarında artan, hızlı bulaşan, ateş ve soğuk algınlığı ile beraber belirtilerini ortaya çıkaran bir döküntülü hastalıktır. Viral enfeksiyona bağlı hastalıklar arasındadır. Bulaşan virüsün kuluçka süresi vardır. 14-21 günlük bir sürenin sonrasında beliren lekeler, içi dolu su kabarcıkları gibidir. Gövde, yüz ve kafa çevresinde görülen lekeler, kabuklanana kadar geçen 7 günlük sürede hastalığı bulaştırma özelliğine sahiptir.

5. Hastalık

Parvovirüs B19’un sebep olduğu viral bir hastalıktır. 5 yaş üstü çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Döküntüler iz şeklindedir. Bulaşıcılığı diğer viral hastalıklara göre daha düşük oranda olan 5.hastalığın aşısı yoktur. Döküntülerin vücuda yayılması ve hastalığın gelişimini tamamlayıp geçmesi ortalama 3 haftalık bir süreyi bulur. Bu sürede güneşle doğrudan temas, sıcak banyo gibi tahrişi tetikleyebilecek şeylerden uzak durulması önerilir.

6. Hastalık

6. aydan itibaren 3 yaşına kadarki çocuklarda daha sık görülen bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Herpes virüsü tip 6’nın yol açtığı 6. hastalık, solunum yolları salgılarıyla bulaşan özelliğe sahiptir. Sebepsiz yüksek ateş ve sonrasında kol-bacaklarda, yüzde yayılan kırmızı döküntü şeklinde lekelerden anlaşılırlar. 6. hastalığın aşısı yoktur.

7. Kızıl

Kızıl döküntülü hastalıklar grubunda yer alan ancak bakteriyel bir hastalıktır. Diğer viral döküntülü hastalıklar gibi yüksek ateşle birlikte ortaya çıkan döküntüleri daha seyrektir. Enfeksiyona yol açan bakteri A grubu hemolitik stretekok isimli bir bakteridir, halk arasında beta mikrobu olarak bilinir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, kusma başlangıç belirtileri arasındadır. Müdahale edilmesi gereken, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İhmalinde kalp romatizmasına yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.