Maltepe Escort

Çocuklarda Duruş Bozuklukları

Okul çağına gelen çocukların taşıdıkları çantalar, okulda uygun yükseklikte sıralarda oturmamaları, bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek gibi nedenler, duruş bozukluğuna sebep olabilir. Bunların yanı sıra serbest zamanlarda yanlış oturma biçimleri, sağlıksız dinlenme koşulları (düzensiz uyku, sağlıksız yatak seçimi vb.) vücudun yeterli miktarda rahatlayamamasına sebep olur. Çocuk zinde ve dik bir duruş yakalayamayabilir.

Duruş bozukluğu olup olmadığı ebevenyler tarafından sürekli gözlemlenmelidir. Okul çağı başlangıcından itibaren, boy uzamasının hızlandığı 14-17 yaşlarına kadar, çocuklarda belirli bir duruş şekli oturmuş olur. Sağlıksız bir gelişimle, ilerleyen yıllarda bozukluğun gözlendiği tarafa eyimli bir duruş sabitlenir. Bu tip duruş bozuklukları omurga sorunlarına yol açabilir.

cocuklarda-durus-bozukluklari

Çocuklarda Duruş Bozuklukları – Doğru Duruş Şekli

Çocuklarda Duruş Bozukluğu Nasıl Tespit Edilir?

Duruşda (Postür), sağlıklı kabul edilen omurilik yandan bakıldığında, bir eğime sahiptir. Bel hizasında daha içerde olan omurilik, yukarı doğru yükselerek, boyun ile birleşir. Arkadan bakıldığında düz gözükmesi gerekir.

Çocuğun sağa veya sola eğimli durması, öne eğimli durması ya da omuzların düşük olması gibi durumlar, orta düzey duruş bozukluklarıdır.

Kazanılan şekil düzeltilmek istendiğinde ya da vücut yüksek tempo ile zorlandığında, kemik ve kaslarda oluşan ağrıların önemli bir kısmı duruş bozukluğundan kaynaklanır. Ağırlık eşit dağıtılamadığından, tek taraflı ağrılar yaşanabilir.

Orta derece ve hafif duruş bozuklukları dışardan farkedilmeyebilir. Bunun için ebeveynlerin çocuğu gözlemlemesi, kıyafetsiz şekilde sırt bölgesinde bir asimetri olup olmadığını, omuzlarda genişlik ya da yükseklik farkı olup olmadığını gözlemlemesi gerekir.

Çocuklarda duruş bozukluğunun sebep olduğu (ya da omurilik sorunu nedeniyle duruş bozukluğu oluşabilir) bir omurilik rahatsızlığı olup olmadığını tespit etmenin en kesin yolu gerekli muayenenin ve testlerin yapılmasıyla, film çektirilmesiyle mümkündür.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.