Maltepe Escort

Çocuklarda Düztabanlık Nedir?

Ailelerin gelişimini izlerken en sık endişe duyduğu şeylerden biri, bebeklerinin düztaban olmasıdır. Doğduklarında bebeklerin ayaklarının tabanı, düze yakındır. Bu durum 3 yaşına kadar devam edebilir. Bebeğin yürümeyi ilk denediği zamanlarda, düztaban olup olmadığı ile ilgili bazı ipuçları tespit edilebilir.

Uzmanlar 3 yaşına kadar gözlenen düztabanlığın, %70-80 oranında olduğunu ve bunun normal olduğunu dile getiriyorlar. Bunun sebebi ayak bileklerindeki bağların gelişmeye hala devam ediyor olması.

Çocuklarda Düztabalık Çeşitleri

2 çeşit düz tabanlık bulunuyor, bunlar esnek düztabanlık ve rijit düztabanlık.

Esnek Düztabanlık;

8 yaşına kadar devam edebilen esnek düztabanlıkta, ayak yerle temas etmediği zamanlarda, gereken kavise sahip görünüyor. Çocuğun gelişimiyle orantılı olarak, ayak bileklerindeki bağlar da gelişiyor ve düztabanlık tamamen kaybolabiliyor. Esnek düztabanlık anatomik olmaktan ziyade, gelişimle aşama kaydedilen bir düztabalık çeşidi.

Rijit Düztabanlık;

Ayak kemiklerinin doğuştan itibaren sıralanışıyla ilgili olan rijit düztabanlık, erken dönemde tedavi edilmesi gereken bir durumu işaret ediyor. Ayağın yere temas ederken ya da havadayken kavisi bulunmuyor. Tedavisi yapılmazsa kalıcı sakatlıklara sebep olabiliyor.

Düztabanlık Nasıl Teşhis Edilir?

Ailelerin çocukların yürüme biçimini takip etmesi gerekiyor. Düztabanlık olduğu durumlarda çocuğun içe doğru basma oranı oldukça fazla. Ortopedi muayenesi ile anlaşılabilen düztabanlık, esnek tipi 8 yaşına kadar düzelebiliyor. Gerekli bulunursa cerrahi müdahaleye başvuruluyor.

Ayakkabı Seçimi Düztabanlığa Yol Açar mı?

Bu konuda genel kanı ayakkabı seçimin düztaban olmaya sebep olduğu yönünde. Ancak son yıllarda yapılan gözlemler ayakkabı seçimin düztabanlığa yol açmadığı ve ortopedik ayakkabıların düztabanlık tedavisinde etkin bir rolü olmadığı yönünde. Ancak esnek düztabanlık teşhisi bulunan çocukların bacak ağrılarının olmaması için, ayak kavisini destekleyen ayakkabıların tercih edilmesinde bir sakınca bulunumuyor.

Ayakkabı Seçimi Düztabanlığa Sebep Olur mu?

Düztabanlık Bağ Gevşekliğini Haber Veriyor Olabilir

Çocuğunuzun ayak gelişimini takip ederken, gelişimin vücudun geneliyle paralel olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. Bağ gevşekliğinden kaynaklanan düztabanlık, farklı derecelerde topuğun biçim değiştirmesine, ayağın şekline etki edebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.