Maltepe Escort

Çocuklarda Egzamanın Belirtileri

Egzama, birçok nedenle ortaya çıkan kızarıklık, döküntü, kaşıntı, kaşıntının sonucunda oluşan ciltte kabarma ve kaşıntı sonucu irin akması gibi belirtilerle ortaya çıkan dermatolojik deri hastalığıdır. Nedenleri çok çeşitli olmakla beraber stres, kullanılan deterjanlar, sıvı sabunları, kışın derinin çatlaması gibi birçok nedendir. Egzama, toplumda sıkça görülen bir hastalıktır. Toplumda yaygınlığı çok olmasına rağmen kesin bir tedavisi yoktur.
Egzamanın bir çok çeşiti vardır. Bunlardan çocuklarda en sık görüleni atopik egzamadır. Atopik egzama, tüm vücutta tekrarlayan alerjik egzama ataklardır. Atopik egzamaya neden olan faktörler; polenler, tozlar, yiyecekler ve strestir. Atopik egzama çocuklarda ilk 2 aylıktan sonra başlar.

Atopik egzamanın ilk belirtileri bebeklerde, yüzde kızarıklık, boyun, kulak ve eklem yerlerinde meydana gelen döküntülerdir. Bu döküntüler, çocuğu rahatsız edecek derecede kaşıntıya neden olur. Aileler, bu durumun çocuğun fazla öpülmesi olarak da düşünebilir. Ancak bebeğin büyümesiyle, boyun, kol ve bacaklar da kızarıklık oluşmaya başlar. İlerleyen yaşlarda ise, kızarıklıklar eklemler yerlerine kayar, kızarıklık ve kaşıntıyla çocukta rahatsızlık yapar. Bu etkiler çocuklarda varsa anne babalar atopik egzamadan şüphe etmeleri gerekir. Atopik egzama, genetik olduğu düşülür. Eğer egzamanın belirtileri anne baba ya da diğer aile bireyleri ve akrabalarda varsa bebeğin egzama olacağı kesinleşir. Bu durumda aileden alınan bilgiler ve bebeğin muayenesi sonucu, egzama olup olmadığına yönelik testler yapılır. İlk üç ayda bebekte belirtiler varsa egzama testleri yapılamayacağı düşülür. Ancak anne babalar doğumdan sonra ve her yaşta kandan ya da ciltten bu test yapılabilir.

Atopik egzamadan şüphelenen anne ve babalar, çocuklarını egzama için alerji testlerini doğumdan itibaren yaptırması gerekir. Çocuklarda alerji testleri, yetkili uzmanlar tarafından yapılmalı. Aksi takdirde, test doğru teknikte yapılmazsa alerji olmadan alerji var zannedilip gereksiz yere çocuğun diyet yapmasına ve bu durum da çocuğun büyümesinde yavaşlamaya neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.