Maltepe Escort

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Burnun arka kısmında yer alan lenfoid dokudan oluşan geniz eti, üst solunum açısından önemli bir işleve sahiptir. Bedenimizin zararlı organizmalara karşı korunmasında görev alan geniz etinin, bademcilere benzer bir işlevi vardır.

Çocuklarda geniz eti büyümesi ise sık sık enfeksiyon geçirmenin bir sonucudur. Enfeksiyon sırasında savunma hücreleri artarak, geniz etinin büyümesine sebep olur. Toplu alanlarda bulunmak zorunda kalan kreş ve okul çağındaki çocuklarda enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Takip eden süreçte çocuğunuzda geniz eti büyümesi yaşanabilir. Kronik sinüzit de çocuklarda geniz eti büyümesine sebep olan hastalıklar arasındadır.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Nasıl Anlaşılır

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesinin Sonuçları

Başlangıç olarak burun tıkanıklığı olmadığı halde ya da hafif enfeksiyon hastalıklarında, çocuğunuzun uyurken ağızdan nefes alıp verdiğini farkedebilirsiniz. Bu durum zamanla gündelik hayatta da bir alışkanlık haline gelir. Geniz eti büyümesinin sonucu olan, ağızdan nefes alıp vermek, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Yeteri kadar oksijen alamayan çocuğun uyku kalitesi düşer, huzursuz olur. Gece idrar kaçırma bazı vakalarda sıklaşabilir.

Çocuklarda geniz eti büyümesinin diğer bir sonucu da enfeksiyon ve geniz iltihaplanması yaşanır. Geniz iltihabı bağlı bulunan üst solunum yollarının iltihaplanmasına sebep olur. Geniz iltihabı kulağa kadar ulaşır. Östaki borusu vasıtası ile kulağa iltihabın ulaşmasıyla eş zamanlı olarak, “kronik seröz otit” olarak adlandırılan sıvı birikimi yaşanır. Bu durum östaki tüpünün tıkalı olmasından kaynaklanır. Kulaklara hava ulaşamaz.

Sıvı birikimi kulak ağrısına sebep olmaz, bu nedenle takibi zordur. Ancak seslerin kulağa iletimi engellenmiş olur, işitme kaybına yol açılmış olur. Sesleri algılamak için ekstra çaba harcayan, yüksek sesle televizyon izleyen çocuklarda bu tür bir durum söz konusu olabileceği için bir uzmana başvurmak gerekir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesinin Sonuçları

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Nasıl Tespit Edilir?

Röntgen veya endoskop kameralar geniz etinin tespitinde kesin sonuçlar verir. Cerrahi bir müdahaleye olan ihtiyacı uzman, 3 ay aralıklarla yapacağı gözlem sonrasında uygun görebilir. Geniz eti çocuğun yaşı büyüdükçe ve tetikleyen durumla olmadıkça küçülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.