Maltepe Escort

Çocuklarda Görme Bozukluğu Öğrenmeyi Geciktiriyor

Çocuklarda erken yaşlarda görme bozukluklarını ifade etme ihtiyacı pek sık gözlenmez. Çocuklar gördüklerinin olması gereken olduğunu düşünerek günlük hayatlarına devam edebilirler. Çocuklarda görme bozuklukları ancak yeni ortamlarda, yeni bilgiler edinmeye başladıklarında gösterdikleri performansa göre, kimi zaman geç olarak fark edilebilir.

Doğru zamanda teşhis edilemeyen görme bozuklukları, hem öğrenmeyi geciktirir, hem de yaşıtları arasında gösterdikleri performansın düşük olmasından dolayı özgüven problemlerine sebep olur. Uzun vadede iletişim problemlerine bile sebep olan göz bozukluklarının tespiti için, herhangi bir ihtiyaç olmaksızın okula başlayan çocukların göz muayenesine götürülmesi gerekir.

Çocuklarda Karşılaşılan Göz Hastalıkları

Ebeveynler çocuklarını ancak bir enfeksiyon oluştuğunda ya da belirgin bir göz kayması, şaşılık olduğunda muayene ettirme eğilimindedirler. Ancak çocuklarda karşılaşılan göz hastalıkları bunlarla sınırlı değildir. Göz tembelliği, sağ ve sol gözden birinde farklı bir görme eğiliminin olması, kırma kusurları olarak gruplanan açısal farklılar yaratan görme yetersizlikleri, çocuklarda sıklıkla karşılaşılan durumlardır.

Çocukların günlük faaliyetlerde, kitap okurken, ödevlerini yaparken, televizyon izlerken ya da oyun oynarken odak noktasına fazlaca yaklaşmaları bir göz rahatsızlığının habercisi olabilir. Okuldaki performansları da bu konuda çocuklar hakkında bilgi verebilir. Daha ön sıralarda oturma isteği ya da tahtaya yazılanları takip edememe de okulda öğretmenler tarafından gözlemlenebilecek davranışlar arasında yer alır.

Çocuklarda öğrenmeyi geciktiren göz hastalıklarında erken teşhis son derece önemlidir. 8-9 yaşlarından itibaren tespiti mümkün olan göz tembelliği ve gözlerin eşit görememe durumlarınde erken müdahale, çocuğun eğitim hayatına etki edebilecek düzeydedir. Tedaviye erken başlandığında, gelişim çağında olan çocuklarda tedavi büyük oranda başarılı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.