Maltepe Escort

Çocuklarda Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliği, gözde ve göz sinirinde yapısal hiçbir bozukluk olmamasına rağmen diğer gözün, diğer göze oranla ya da her iki gözün, normal görme sınırına oranla daha az görmesidir. Görme, doğumdan sonra başlar. Çünkü yeni doğan bebeklerin görme hassaları daha gelişmemiştir. İlerleyen yaşlarda görme oranları artar. Ergenlik çağına gelene kadar görme sistemleri gelişir. 9-10 yaşlarında ise görme kusursuz hale gelir. Gözün görme oranının yeterli olup olmadığı dışarıdan bakarken görülmeyebilir. Bu nedenle, çocukların görme şikayeti olup olmasın mutlaka 3- 4 yaşlarında göz muayenesi yaptırılması gerekir.

Göz tembelliği, çocukluk döneminde normal gelişmeyen göz kusurudur. Aslında gözün tam olarak kullanılamaması anlamına gelir. Teşhis zordur ancak bir uzman tarafından göz tembelliği olup olmadığı anlaşılabilir. Çok sık rastlanılan bir göz kusuru olduğu için ergenlik çağından önce tedavi edilmesi gerekir.

Göz tembelliğinin tedavisi, çocuğun zayıf olan gözünü görmeye atıştırılmasıyla mümkün olur. Bu tedavi süresi aylar ya da haftalar alır. Ancak bu tedavide iyi gören gözün kapatılarak tembel olan göz görmeye alıştırılır. Zayıf olan gözde iyileşme görülse bile yıllarca gözün kısmen kapatılmasıyla tedavi desteklenebilir.
Farklı bir tedavi olarak göz lensi de uygulanır. Sağlam olan göze lens ya da gözün bulanık görmesini sağlayan damlalarla tembel olan gözün görmeye alıştırması sağlanır.

Göz tembelliği, sadece nedenin ortadan kaldırılmasıyla iyileştirilmeyebilir. Zayıf gözün mutlaka iyileştirilmesi gerekir. Ancak, doktor tedavi sırasında farklı bir göz hastalığı teşhis ederse cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.
Göz tembelliği tedavi edilmezse, kalıcı göz bozukluklarına neden olur. Görmede derinlik algısı kaybolur. Eğer sağlam göz de zarara uğrarsa kalıcı göz bozukluğu meydana gelir. Böylece bunun gibi göz kusurlarıyla karşılaşmamak için, mutlaka çocukların erken yaşlarında göz kontrolüne gitmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.