Maltepe Escort

Çocuklarda Horlama ve Tedavisi

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da uyku sırasında horlama görülebilmektedir. Peki, horlama normal mi, yoksa bir rahatsızlığın habercisi midir? Öte yandan horlama tedavi edilmesi gereken bir durum mudur? Tüm bu soruların cevabını verdikten sonra çocuk sağlığı konusunda önemli olan çocuklarda horlama ve tedavisi hakkında bilgi verelim.

Aynı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda horlama aslında normal değil bir rahatsızlığın habercisidir. Horlama sağlık problemlerinin en önemli habercisi olmasının dışında çocukların uykularını bölerek ve okul başarısını etkileyerek yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle öncelikle aşağıda sıraladığımız nedenler arasından hangisinin çocuğunuz için horlama nedeni olduğunu tespit ettirip, doktor tavsiyesiyle bu durumun tedavisine vakit kaybetmeden başlamanız gerekmektedir.

cocuklarda-horlama-nedenleri

cocuklarda-horlama-nedenleri

Çocuklarda Horlamanın Nedenleri

** Boğaz, geniz ve burun gibi solunumu sağlayan organlarda herhangi bir tıkanıklık olması durumunda horlamaya neden olmaktadır. Ayrıca horlamayı ağız açık uyumak da takip eder. Bu aslında çocuğunuzun yeterince nefes alamadığının en önemli habercisidir.

** Fiziksel anlamda çenesi küçük olan çocuklarda da horlama zaman zaman görülebilmektedir. Bunun en büyük nedeni dilin arka kısma yapışmasıdır.

** Çocukların bir diğer problemi geniz eti de horlamalara neden olmaktadır. Geniz etinin solunumu etkileyici bir etkisi de olduğundan tedavi edilmesi önemlidir.

** Diğer horlama nedenleri burun eğriliği, alerjilere bağlı tıkanıklıklar, reflü, yüz kemiklerinde bozukluk ve şişmanlık şeklinde sıralanabilmektedir.

Çocuklarda Horlamanın Tedavisi

Horlamanın tedavisi nedenine bağlı olarak çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Geniz eti, yüz şeklinde bozukluklar ve burunda estetik bozukluklar nedeniyle horlama oluyorsa bunlar ilaçlarla ya da estetik ameliyatlarla düzeltilerek tedavi edilmektedir. Diğer yandan alerjik durumlarda yine bazı önlemler alarak ve ilaç tedavisi yapılarak horlamanın önüne geçilmektedir. Nedene göre horlamanın tedavisi belirlenip mutlaka önlenmelidir. Çünkü bu durum soluğun durmasına dahi neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.