Maltepe Escort

Çocuklarda İçe Basmanın Nedenleri

Çocuklarda erken dönemde, ayakta durabilme yeteneği kazandıktan sonra, ayaklarını içe basma durumları gözlenebilir.

Bu durum çocuğun gelişimiyle birlikte normale dönebildiği gibi, cerrahi müdahalenin gerektiği ya da sürekli olarak özel tabanlıklar kullanılması gereken durumlar oluşabilir.

Ayak gelişiminin normal olup olmadığını gözlemlemeye, çocuk kendi başına yürümeyi öğrendikten sonra başlanabilir. Çocukların ayaklarını içe basma nedenleri genellikle yapısal nedenlerdir. İçe basma kendi içinde 4 başlıkta incelenebilir.

Ayaktaki şekil bozukluklarının neden olduğu içe basmalar; tarak kemiğinden itibaren, ayağın içe dönük olduğu durumlardır. Doğuştan gelen yapısal bir bozukluktur. Genetik ya da hamilelik süresince gelişen nedenlere bağlanabilir.

Bu tip içe basmalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Bacaktaki içe dönüklükten kaynaklanan içe basma; ayaklar düz olduğu halde bacak kısmında başlayan içe dönüklüğün yürüyüşü ve duruşu etkilediği içe basma türüdür. Çocuğun gelişimiyle birlikte gelişme oranı yüksektir. Herhangi bir cerrahi müdahale gerekmeden, kendi kendine düzelebilir. Çok nadir durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Ayak tabanından içe basma; yürüyüş sırasında esnemeyi sağlayan ayak içi kavisinin olmadığı durumlarda çocuk içe basma alışkanlığı kazanır.  Bu tip ayak içi kavisinin eksik ya da yetersiz olduğu içe basma vakalarında, ayakların arkadan, topuk hizasından görünümü de farklıdır. Halk arasında “düz tabanlık” olarak bilinen bu içe basma türünde özel ayakkabılar veya tabanlık kullanma gereksinimi doğabilir.

4 yaşına kadar olan dönemde kesin teşhis için acele edilmez. Yüksek derece düz taban olan çocuklar için cerrahi müdahale gerekebilir.

Hem bacağın içe dönük olduğu, hem de ayak kavisinin yetersiz olduğu içe basma; bu durumun gözlendiği çocuklarda gelişim döneminin izlenmesi gerekir. Erken yaşlarda ayakta durma ve yürüme becerilerinin kazanmasında zaman kaybettirecek bu içe basma türü, diğerlerinden daha zorlu olan içe basma türü olarak dikkat çeker. Çocuğun gelişimiyle birlikte, ayakta ve bacakta düzelme yaşanır. Bacaktaki düzelmeye paralel olarak ayak kavisi de gelişir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.