Maltepe Escort

Çocuklarda İlaç Zehirlenmeleri

Bebekler için öğrenme taklit yoluyla ve keşif amaçlı başlayan bir süreçtir. Bebeklik döneminden itibaren hareket kabiliyeti kazanma ile devam eden bu süreç, pek çok riski de beraberinde getirir. Özellikle 2-3 yaş arası çocuklarda sıklıkla yaşanan ilaç zehirlenmeleri de bu keşif sürecinde bebeğin karşı karşıya kaldığı tehliklerden biridir.

Çocuğunuzu İlaç Zehirlenmelerinden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler;

  • Evde sakladığınız ilaçları ecza dolabında ve buzdolabında saklama alışkanlığı edinin. İlaçların ulaşılabilir uzaklıkta olmamasına özen gösterin.
  • Bebeğiniz için kullandığınız ilaçları yanında hazırlamayın. Bu davranış özendirici olabilir, ilaç kullanımını normal algılamaya sebep olabilir.
  • Kendiniz için kullandığınız ilaçları çocuğunuzun yanında almayın.
  • Kullandığınız ilaçların ne kadarının kullanılmış olduğunu tespit ederek yerine bırakın.

Çocuklarda İlaç Zehirlenmelerinin Belirtileri

İlaç alımından ancak 1-2 saat sonra belirgin bir şekilde gözlenebilir belirtiler olduğu için, ilaç almış olma ihtimali anlaşılırsa, belirtilerin oluşmasını beklemeyin.

Ancak ilaç alan çocuklar ilaç alımından en erken 45 dakika 1 saat sonra sakinleşme, bilinç durumunda değişiklik, bilinç bulanıklığı, ateşlenme, terleme ya da üşüme, göz bebeklerinde normalin çok üzerinde bir büyüme, nefes alış-verişinde hızlanma, kusma, barsak hareketlerinde artış ya da tersi azalma gibi belirtiler gösterebilirler.

Benzer belirtiler asitli madde, alkol oranı yüksek temizleyiciler, gaz yağı gibi çocuğa zarar verecek şeylere maruz kalmada da gözlenir. Bu nedenler evde kullanılan deterjanların, temizleyicilerin, kozmetik ürünleri ve böcek zehirleme ilaçlarının da tedavi amaçlı ilaçlar gibi çocukların ulaşamayacakları yükseklikte ya da kilitlenebilir dolaplarda saklanması gerekir.

Zehirlenmiş olma ihtimali olan çocuğa evde yapılabilecek müdahaleler sınırlıdır. Tüketilen ilaç ya da zararlı maddenin özelliğine ve miktarına göre müdahale uzman tarafından yapılmalıdır. Vakit kaybetmeden, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.