Maltepe Escort

Çocuklarda İlk Kardeş Kıskançlığı

Kardeş kıskançlığı tek çocuk olarak hayatına devam eden çocuğun ikinci bir kardeşi olmasıyla yaşanan durumdur. 3. çocuk dünyaya geldiğinde daha az şiddetle yaşanır. Anne ve babanın tüm zamanını ve ilgisini istediği kadar kullanan ilk çocuğun sahip olduğu herşeyi paylaşması anlamına gelen yeni kardeşin, kıskanma duygusuna sebep olması normaldir.

Anne babanın hamilelik döneminde yeni bir kardeşin geleceğini anlatması, ilk çocuğun fikrini öğrenmesi, bu durumun kendisine olan sevgi ve ilgiyi eksiltmeyeceğini hissettirmesi önemlidir. Doğuma kadar geçen sürede annenin yaşayacağı fiziksel değişimler çocukta tedirginliğe sebep olur. Anneyi kaybetme korkusuna kadar uzanan karmaşık duyguları yaşayan çocuğun, yeni kardeşi gereksiz bulması doğal bir savunma refleksi olarak algılanabilir.

Bebeğin dünyaya gelişinden itibaren, tüm ilginin bebeğe yöneltilmesi hem anne babanın hem de aile yakınlarının bebeğe olan ilgisi ilk çocuğu üzerek kıskanç bir çocuk haline getirir. Yaş farkı az olan çocuklarda kıskançlığın daha fazla olmasının yanı sıra, aşırı derecede kardeş isteyen çocuklar bile yeni bebek dünyaya geldikten sonra kıskançlıklarına engel olamazlar. Gerçek anlamda rekabet duygusunun hissedildiği bu dönemde kardeşi kıskanmak sağlıklı bir duygudur.

Anne ve babanın kendisine olan sevgisinin azalmadığını hem dile getirmesi hem de çocukla kaliteli aman geçirerek hissettirmesi gerekir. Kendisinin daha çok sevildiğini söylemek doğru bir davranış değildir. Duygular söz konusu olduğunda mukayese yapmak çocuğun iç dünyasında sonu gelmeyen kıyaslama sorularını sormaya başlamasına sebep olabilir. Kendisine de bebekliğinde aşırı ilgi gösterildiğini, bebeğe ihtiyaçlarından dolayı daha çok zaman ayrıldığı anlatmak önemlidir. Bebekle ilgilenirken büyük kardeşten yardım alınabilir.

Aşırıya kaçan durumlarda dahi yeni doğan kardeş kıskançlığını içinde yaşamasına sebep olacak uyarı ve tehdit içeren ifadeler kullanılmamalıdır. Çocuklara istenildiği gibi davranmadıklarında sevilmeyeceklerini söylemek işe yaramadığı gibi güven duygusunu yok eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.