Maltepe Escort

Çocuklarda İsilik Nasıl Geçer ?

Bebeklerde ve çocuklarda mevsimsel etkilerin başında gelen bir rahatsızlık olan isilik,özellikle yaz aylarında görülmektedir. Çocuklarda deri henüz hassas olduğu için bu durumla daha fazla karşılaşılabilmekte ve şikâyetler daha ciddi olabilmektedir. Yazın özellikle bebeklerde, isilik riski daha fazla olması beklenirken kış aylarında da bir o kadar isilikle karşılaşılabilmesi mümkündür.Havanın soğuk olduğu düşüncesiyle bebeğin gereğinden fazla giydirilmesi malesef bu rahatsızlık için adeta davetiye çıkarmaktadır. İsilik derinin hava almaması sonucu sivilce şeklinde ufak ufak noktalar halinde ortaya çıkabilmekte ve tedavi edilmediği takdirde geniş alana yayılabilmektedir. Belirti başlangıçta kaşıntı ve döküntü halinde olabilmekte ilerledikçe içi su dolu noktaciklara dönüşmektedir. Koltuk altı, bacak arası, boyun kıvrımları gibi ara bölgelerde olabildiği gibi bebeklerde yanaklarda, bacak üzerinde ve ense kökünde görülebilmektedir.

Yaz ayları ,aşırı sıcak ortamlar veya çok kalın üstüste elbiseler çocuklarda isilik riskini artırmakta,terleme neticesinde isilik beraberinde gelmektedir. Tedbir olarak cocuğa rahat,pamuklu ve bol elbiseler giydirmeli,gün aşırı ılık banyo yaptırmalıdır. Sentetik, hava almayan kazak, iç çamaşırı veya çoraplar riski artırmakla birlikte başka hastalıklar ortaya çıkarabildiği için mümkün oldukça tercih edilmemelidir. Ebeveyn, çocukta kırmızı lekeler,huzursuzluk ve kaşınma hissi yada minik su kesecikleri farkettiği anda öncelikli olarak buna neden olan etkeni ortadan kaldırmak durumundadır. Aynı zamanda bir hekime başvurarak emin olunmalıdır. Çünkü isilik belirtileri gösteren bir çok rahatsızlık vardır. Besin alerjisi ,egzama,sedef,mantar bunlardan birkaçıdır. Hekiminiz isilik olduğuna kanaat getirdiğinde kortizon bazlı kremler verebilir.

İsilik,çocuğunuzda aşırı kaşınma ve huzursuzluk hissi verebilir. Bunun için salatalık,patates veya yoğurt sürerek kaşınma hissini hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda karbonatlı su ve saf zeytinyağı isilik problemini kısa zamanda ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz önermedikçe herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.