Maltepe Escort

Çocuklarda İşitme Kaybı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda işitme kaybı en erken dönemlerden itibaren önem taşır. Yenidoğan bebeğin, henüz hastaneden ayrılmadan, işitme duyusunun normal gelişim gösterip göstermediği kontrol olduğu kontrol edilmelidir. İşitme, çocuğun refleks gelişiminde, dil becerisinde, henüz ihtiyaçlarını karşılayamadığı dönemden itibaren kilit rol oynayan bir duyudur.

İşitme kaybını 2 başlık altında incelemek doğru olur;

1 – Doğuştan İşitme Kaybı ; Doğuştan işitme fonksiyonunun sağlıklı olmaması genetik faktörlere ve annenin hamilelik sürecine bağlıdır. Genetik soyağacının bilinmesi, gerekli önlemlerin alınması açısından bu noktada önemlidir.

Annenin hamilelik süresince geçirdiği ateşli hastalıklar, fetüsü etkileyerek işitme kaybına yol açabilir. Hastalık geçirirken, sonrasında, doğumun hemen sonrasında bebeğin etkiye maruz kalıp kalmadığının gözlenmesi gerekir.

2 – Sonradan Oluşan İşitme Kaybı ; Sonradan oluşan işitme kayıpları doğumdan hemen sonra ya da bir süre sonra yaşanabilir. Ortakulakta sıvı birikmesine bağlı işitme kayıpları, doğum sonrası oluşan işitme kayıplarında önemli rol oynar. Çocuğun üşütmesi, kulaklarında bir enfeksiyon oluşması erken yaşlardaki çocuklarda yaşanabilen durumlardır.

Doğumdan hemen sonra oluşan, sebebi içkulak ya da içkulaktan beyne iletim sağlayan sinirlerin fonksiyonlarını yerine getirememekten kaynaklanan işitme kaybı da, doğum sonrası işitme kayıpları grubundadır. İçkulak anomalilerine bağlı işitme kayıplarında, genetik yatkınlık riski artırır.

Çocuklarda işitme kaybı muayene ile doğum sonrasından itibaren tespit edilebilir. Normal koşullarda çocuğun duyamadığı anlamak 1-1,5 yaşını bulabilir. Geç farkedilen işitme kaybı ya da yetersiz işitme çocuğun dil gelişimini yavaşlatacağı gibi, öğrenme becerilerinin de yavaş olmasına sebep olur. Olası işitme yetersizliklerinin tespitinde ailelerin bilinçli davranması gerekir. Erken dönemlerde tespit edilmesi halinde tedavinin başlaması, gerekirse işitme cihazı kullanımı ile, çocuğun normal süreçlerine dönme oranı artırılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.