Maltepe Escort

Çocuklarda Kabızlık Sorunu İçin Öneriler

Çocukların bünyesi beslenme alışkanlıkları değiştiğinde büyüklere oranla daha fazla etkilenmektedir. Örneğin sürekli süt ve su ile beslenen bir bebeğin katı gıdaya başlama döneminde kabızlık sorunu çekmesi sık rastlanan bir durumdur diyebiliriz. Küçük yaşlardan itibaren kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun altını değiştirirken kaka miktarına ve katılık durumuna dikkat etmelisiniz. Kakasını yapamayan çocuk huzursuzlanır ve karın bölgesinde şişlik oluşur. Huzursuzluk ve dışkılama yapamamadan dolayı ağlama davranışı gözlemlenir.

İlk altı yaşta ise genellikle oyun sırasında oyunu bırakıp tuvalete gitmek istememesinden dolayı kendisini sıkma ve dışkılamayı ertelemeden dolayı kabızlık sorununa sık rastlanmaktadır. Oyun ortamını bırakmak istemeyen çocuk makat bölgesini sıkarak dışkılamayı erteler. Bu da bağırsaklarda dışkının sıkışarak sertleşme oluşturmasına neden olarak kabızlığı ortaya çıkarır. Bu nedenle oyun sırasında ara sıra çocuğunuzu tuvalete götürmek onun yararına olacaktır.

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırırken sert tutum sergileyen anne babalarda çocuk olumsuz şekilde etkilenerek kakasını yapmaktan korkar duruma geliyor. Bu da sık sık kabızlık sorununun yaşanmasına neden oluyor. Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken sert tutumlardan kaçınmaya ve olumlu bir yaklaşım sergilemeye dikkat etmelisiniz. Bu konuda daha doğru şekilde yaklaşım sergilemek istiyorsanız çocuk doktorundan veya okul öncesi öğretmenlerinden bu süreçle ilgili tavsiyeler isteyebilirsiniz.

Kabız olan çocuğunuzu rahatlatmak için çocuğunuzla birlikte hafif tempolu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Veya bağırsak karın bölgesinin çalışmasını tetikleyici egzersiz hareketlerini birlikte yapabilirsiniz. Çocuğunuzun yeterli miktarda su içtiğinden emin olmalısınız. Ona ara sıra su içmeyi hatırlatın. Su kabızlığın giderilmesinde çok etkilidir. Bunlar etkili olmazsa doktorun tavsiye edeceği dışkıyı yumuşatacak ilaç türlerini kullanabilirsiniz. Ancak özellikle çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.