Maltepe Escort

Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri

Kalp, vücudun ana merkezdir. Bu merkez, vücuda oksijen taşıyarak kanı pompalar. Pompalanan kanın vücutta taşınması için damarların görevlerini eksiksiz yapması gerekir. Kalp damarlarında kalpte ortaya çıkan rahatsızlığa kalp hastalığı denir. Dünyada canlı doğan her bin çocuktan 5-8 inde görülen bir hastalıktır. Çocukların bir kısmında kalp hastalığı açık olarak belli ederken, bir kısmında ise gizli olarak var olan ve birden ortaya çıkan bir hastalık oluyor. Hamilelikte çocuğunun kalp hastası olup olmadığı tanısı konulabiliyor. Bu nedenle hamilelikte düzenli muayenelerin yapılması önemlidir.

Çocuklarda kalp hastalığının çeşitli belirtileri vardır:

1.Çocuğun morarması, yeni doğanda ya da çocukta kalp hastalığını riskini artıran bir nedendir. Moraran bebek mutlaka kardiyolojik muayene yapılması gerekir.
2.Büyüme ve gelişmede gerilik, kalp metabolizmanın ihtiyacını karşılayamazsa çocukta büyüme ve gelişme yavaşlayabilir. Kalp yetmezliği teşhisi konulan çocuklarda büyüme ve gelişme geriler. Çocukta gelişme geriliği görülüyor ve çocuğun kalp hastası olmasından şüphe ediliyorsa mutlaka çocuk doktora götrülmelidir.
3.Çocuk spor aktiviteleri yaparken göğsünde ağrı oluşuyorsa, kardiyolojik muayene ve tarama testleri yapılması gerekir.
4. Bayılma, kalp hastası olan kişilerde kalpte ritim bozukluğu görülür.
5.Kalpte çarpıntı, dinlenirken ya da spor yaparken çocukta çarpıntı oluşması kalp hastalığı riskini artırır.
6.Aşırı terleme ve aşırı yorulma, herhangi bir neden gerekmeden oluşan terleme, kalp hastalığı riskini oluşturabilir.

Çocuklarda kalp hastası olup olmadığını öğrenmek için muayene edilmesi şarttır. Sporla uğraşan çocuklarda mutlaka kalp tarama testleri yapılmalıdır.

Çocuklarda erken yaşlarda kalp hastalığı riskini engellemek için çocukları erken spora teşvik etmeli ve dengeli beslenmeleri gerekir. Ayrıca aşırı yağlanmadan kaçınılarak kilo alımına ve yağlanmaya neden olacak yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir.

Çocuklarda spor yaparken bayılma ya da kalp çarpıntısı olursa ihmal edilmemeli çocuk, hemen doktora götürülmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.