Maltepe Escort

Çocuklarda Kansızlık Nasıl Önlenir ?

Kansızlık ,kanın miktar olarak az olması değil içindeki alyuvarların yeterli düzeyde olmaması esas meseledir. Malesef kansızlık birçok ciddi rahatsızlığın altında yatan sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki kansızlık neden olur? Kansızlık diyince ilk akla gelen demir eksikliği sorunudur. Bebek anne karnında iken, annenin ilgili vitaminden zaten yoksun oluşu ile hastalığın temeli atılmış olur. İlk 6 aydan sonra ek besinlerle yeterli miktarda alınamayan demir, ileride başka rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Ülkemizde ‘’Demir Gibi Türkiye’’ uygulaması kapsamında ilk 3 ayını doldurmuş bebeklere demir takviye edici damlalar verilmektedir. Fazla demir alımı başka hastalıklara neden olabileceği için ilgili tetkikler neticesinde demir takviyesi alımı doktor tavsiyesi ile birlikte önerilmektedir . Çocuklarda kansızlık belirtileri kalp çarpıntısı, iştah kaybı, baş dönmesi, el-ayak soğukluğu ile başlayıp büyüme ve zeka geriliği,çeşitli deri ve türevi rahatsızlıklar ile bunun gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir.

Kansızlığın tedavisi için ilaçların yanı sıra beslenme de çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler ,karaciğer, yumurta, kırmızı et demir bakımından zengin yiyeceklerdir. Ayrıca keçiboynuzu da demir açısından zengin bir besindir.
Her yaşta kansızlık ortaya çıkabildiği gibi daha kolay kontrol altına alınabildiği ve kronikleşmeden tedavi edilmesi daha önemli olduğu için çocuk yaşta farkedildiği anda gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca çocuklarda belirtiler daha kolay anlaşılabilirdir .Çünkü ileriki dönemlerde çok daha ciddi rahatsızlıkların temelinde kansızlık görülmektedir. Hastanede tam kan sayımı ile kolayca teşhis konulabilmekte, tedavinin beraberinde mutlaka takip gerekmektedir. Buna bağlı olarak altında yatan başka bir rahatsızlık veya beslenmede hatalar kansızlığın tekrarlanmasına neden olur. Belirli aralıklarla çocuğun kansızlığının tetkiklerle kontrol edilmesi ile bunun da önüne geçilebilmektedir.

Demirin vücutta emilimi hızlı olmamasından dolayı yemek aralarında süt, ayran ,yoğurt, peynir sürekli tüketilmesi emilimi hepten zorlaştırır. Bunun yerine demir emilimini artıran C vitamini içerikli portakal suyu, limonata, maydanoz gibi besinler tüketmek yemeklerdeki demirin daha fazla emilmesini sağlar ve kansızlığın önüne geçilmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.