Maltepe Escort

Çocuklarda Kızamık, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kızamık, Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık hastalığı yetişkinlerde de görülen bir bulaşıcı hastalık olmasına rağmen, özellikle 3-10 yaş arası çocuklarda daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nedeni bir virüs olup, dokunma ve solunum yoluyla bulaşmakta ve bulaşıcı olduğu için de halk sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Hastalık genellikle geçici olmakla birlikte bağışıklık sistemi düşük olanlar ve hamilelerde ölümlere neden olabilecek kadar ciddi seyredebilmekte, ateşli bir hastalık olması nedeniyle de zatüre gibi ciddi hastalıklara dönüşebilmektedir. Çocuk sağlığını tehdit eden önemli bir hastalık olan çocuklarda kızamık belirtileri ve tedavisi dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken bir konudur.

Hastalığın Belirti Tablosu

Kızamık virüsü çocuğun vücuduna girdikten sonra 10 gün kadar kuluçka evresi denilen çoğalma evresi geçirmektedir. Bu evrede hastalık belirti göstermemektedir. Ardından bu on günün sonunda 2-3 gün ateş yükselmekte ve çocukta halsizlik, soğuk algınlığı belirtileri görülmektedir. Toplamda virüsün vücuda girmesinden itibaren geçen 13 günün sonunda yüksek ateş geçici olarak düşmektedir. Bu sırada döküntü denilen deride kırmızılıklar oluşmaktadır. Döküntülü evre bulaşıcı evre olup 4-5 gün sonra bu evre geçmekte, hastalık bulaşıcı olmaktan çıkmakta ve geçmektedir.

Tedavisi

Hastalığın tedavisinde çocuklara düzenli olarak yapılan koruyucu kızamık aşılarının önemi büyüktür. Bunun dışında hastalık başladığında ateş düşürücülerle tedavi edilmektedir. Ayrıca, hasta çocuğunuza odasını temiz tutarak, havalandırıp güneş almasını sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.