Maltepe Escort

Anne ve babalar, çocuklarını kış ve bahar aylarında kalın giydirerek onları hastalıklara karşı koruyacaklarını zannederler. Ancak bazı hastalıklar üşütmeyle değil, bulaşıcı bir takım virüsler nedeniyle gerçekleşir. Bu hastalıklardan biri nezledir.

Nezle, sebebi üşütme olmayıp, bahar ve kış mevsimlerinde yayılan virüsler ile ortaya çıkan viral enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlar, hapşırık ya da öksürükle bulaşır. Bunun sonucunda burun tıkanıklığı, öksürük, halsizlik, burun akıntısı gibi belirtiler gösterir. Çocuklar bu hastalığı, oyun parkında, okulda, alışveriş merkezi gibi kalabalık mekanlarda alır. Çocuklarda bu hastalık hafif ateşle kendini gösterir. Daha sonra halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık, burun akıntısı ve tıkanıklıkla devam eder.

Nezle hastalığının tedavisi için, en önemli olan şey hastalığa yakalanmış bireyin belli bir süre dinlenmesidir. Çocuğun okula ya da oyun parkına bir süre ara vermesi, hastalığın ilerlemesi ya da diğer kişilere bu hastalığı bulaştırmaması için gereklidir. Daha sonra alınan ağrı kesici, rahatlatıcı ilaçlarla beraber odasının nemlendirilmesi gerekir. Ayrıca bol sıvı almak, yeterli beslenmek hastalık için evde yapılan tedavi yöntemlerindendir.
Antibiyotikler, viral enfeksiyonun neden olduğu bu hastalığı tedavi etmeye yetmez. Hatta pek bir faydası yoktur. Bu nedenle antibiyotikler, doktorun tavsiye etmemesi dışında alınmamalı ve antibiyotiklerin başka zararlara yol açmaması için çocuğa verilmemelidir.

Burun tıkanıklığı nezlenin en rahatsız edici belirtisidir. Çocuklarda burun tıkanıklığı, gece uyku uyumalarında zorlanmalarına buna bağlı olarak boğaz kuruluğuna neden olur. Kuruyan boğaz, çocuğun uykuda ya da uykudan kalktığında bir takım ağrılara neden olur. Burun tıkanıklığı için, ara ara tuzlu su ile burnun temizlenmesi gerekir. Tuzlu su, burun mukozasını büzüştürdüğü için burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Boğaz kuruluğu için ise, doktorun önerdiği boğaz spreyleri boğaz ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bunun yanında parasetamol gibi ateş düşürücü ağrı kesici ilaçlar önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.