Çocuklarda Öksürük Sebepleri ve Tedavisi

Çocuklarda Öksürük Sebepleri ve Tedavisi
Ağustos 27 15:24 2015 Makaleyi Yazdır

Çocuklarda öksürük sık görülüp can sıkan ancak her zaman o kadar da ciddi olmayan rahatsızlıklardandır. Öksürük vücudun solunum yollarını zararlı etkilerden korumak için geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Bu rahatsızlık hastalık etmenlerinden oluşabildiği gibi toz gibi yabancı maddelerin solunum yollarına giriş yapmasından da kaynaklanabilmektedir. Anneleri oldukça endişelendiren bu rahatsızlığı daha iyi anlamanız için çocuklarda öksürük sebepleri ve tedavisi isimli bu yazımızı sizler için hazırladık.

Öksürüğün Sebepleri

Belirttiğimiz gibi öksürüğe virüs, bakteri gibi mikropların solunum yollarına giriş yapması neden olabileceği gibi toz ya da sigara dumanı gibi çevre faktörleri de neden olmaktadır. Tedaviye başlamak için de öncelikle rahatsızlığın sebebi bulunmalıdır. Mikropların neden olduğu öksürük tipleri soğuk algınlığı gibi tepki verirken yanında ateş gibi belirtiler de tanıda kolaylık sağlamaktadır. Öte yandan toz ve sigara dumanı gibi sebepler ancak aileye iyice sorguladıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Sözü edilen nedenler de en az mikropların neden olduğu öksürük kadar önemlidir. Çünkü alerjik kişilerde astıma dahi neden olmaktadır.

Öksürüğün Tedavisi

Öksürüğün tedavisi neden olan etkene göre değişmektedir. Örneğin mikropların neden olduğu vakalarda doktorun vereceği ilaçlar kullanılmaktadır. Öte yandan evde toz bulundurmamaya dikkat etmek ve sigara içmemek en etkili önlem yollarındandır. Yine alerjik durumların ortaya çıkmaması için doktorun verdiği ilaçlı özel tedaviler uygulanmalıdır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.