Maltepe Escort

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir?

Okul öncesi ve ilk okul dönemi çocukları oyunun ve hayal dünyasının içinden çıkıp geldiği için onları okul moduna sokmak ve derslere adapte etmek oldukça zordur.Çünkü öğrenmeyi de oyun oynayarak gerçekleştirmek isterler.Yetişkinlerin dünyasına attıkları ilk adım onları çok zorlar.

Öyle ki bazı çocuklar okula gitmemek için türlü türlü yollara başvurabilir. Karın ağrısı en sık başvurulan olgudur.Kendilerine gerçekten hasta bir görünüm vererek anne ve babayı ikna etme çabası içine girerler.Okul onlar için ürkütücü ve korkunç bir yerdir adeta.Genellikle de derste bir soruyu bilemediklerinde arkadaşlarının onlarla alay edeceğini düşünerek okula gitmemeye karar verir ve bu konuda kendilerini oldukça özgür zannederler.Okul korkusunu yenmenin ilk şartı öğretmenin öğrenci ile olan tutum ve uyumudur.Korkutan ürküten ve azarlayan bir öğretmen çocuk için kötü bir örnek ve modeldir.Çocuk onu örnek alarak evde kendine ve eşyalara zarar verebilir okula gitmek istemeyebilir.Bu nedenle de öğretmeni çok iyi seçmek gerekir.

İkinci durum ise ailedir. Aile içi ilişkiler çocuğun okul hayatı için önemli bir noktadır.Kitap sevgisi aşılanmalı ve okutulmalıdır.Kitap okumayı seven bir çocuk okulu arkadaşlarını ve öğretmenini de sevebilir ayrıca bu tür çocukların hayal dünyası da oldukça geniş ve ilginçtir.Okul hakkında kulaktan dolma bilgiye sahip olan çocukları ürkütmek adına bazen anne ve baba okulu bir canavar gibi tanıtıp tehdit unsuru olarak kullanabilir.Bu çok yanlış bir davranıştır.Okul aile ve öğrenci işbirliği ile bu korku aşılabilir ve okul sevgisi çocuklara aşılanabilir bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.