Maltepe Escort

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Tedavisi

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çocuklarda orta kulak iltihabı en sık görülen rahatsızlıklardandır. Nedeni kulakta bakterilerin çoğalmasıyla birlikte ağrının artmasıdır. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte çocuklarda işitme kaybının da oluşması nedeniyle erken teşhis edilerek tedavi edilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerin olması durumunda mutlaka çocuğunuzu doktora götürerek tedavisine başlamanız gerekmektedir. Bazen orta kulak iltihabı 1-2 gün içinde kendiliğinden geçen bir hastalık olsa da riske atılamayacak kadar ciddi sonuçlar da doğurabilmektedir.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabı olan çocuklar genelde bu dönemi ağrılı geçirdikleri için sürekli kulaklarının ağrıdığından şikayet ederler. Ancak konuşamayacak kadar küçük ya da derdini ifade edemeyen çocuklarda ağrıdan dolayı kulaklarını çekiştirme görülmektedir. Hatta çoğu zaman bu ağrılı hastalık ağlama nöbetlerine de neden olmaktadır. Fakat her orta kulak iltihabı ağrılı olmayıp gizlice de çocuk sağlığı ve refahını tehlikeye sokmaktadır.

orta-kulak-iltihabi-belirti-ve-tedavisi

orta-kulak-iltihabi-belirti-ve-tedavisi

Ağrısız hastalık seyrinde en önemli belirti işitme kaybı olmaktadır. Çocuğunuzda işitme kaybı ya da az duymanın olup olmadığını duymanın en güzel yolu ise onu takip etmektir. Eğer çocuğunuz televizyon izlerken sesini çok açıyor ya da yanına iyice sokuluyorsa, hatta çok sesli konuşmaya başlamışsa işitme kaybı olmasından şüphelenebilirsiniz.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Bu hastalığın olmasından şüphelendiğinizde çocuğunuzu vakit kaybetmeden doktora götürmeniz oldukça önemlidir. Doktor muayene sonrasında iltihabın durumuna göre bir tedavi yöntemi izleyecektir. Genelde tedavide uygun bir antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.