Maltepe Escort

Çocuklarda Palyaço Fobisi : Koulrofobi

Koulrofobi çoğunlukla çocuklarda görülse de yetişkin insanlarda da karşılaşılan bir korku türüdür. Bu korku yüzün kapatılması ve insanın normalden farklı şekillere girmesinden kaynaklanıyor. Başka nedenleri ise hırsızların, saldırganların ve kötü amaçlı kişilerin yüzünü kapatması. Bu korkuya sahip olan kişiler palyaço görünce kendisini rahatsız ve tehlikede hissediyor.

Çocukların yapı itibariyle her türlü tramvaya açık bünyelerinin olduğunu düşünürsek, palyaçoları onların dünyalarına sokmadan önce bir daha düşünmek gerekir.

Florida Atlantic Üniversitesi‘nden psikolog Elan Barenholtz Ph.D.  bilimsel bir şekilde Koulrofobi’yi şöyle açıklamış:

“İnsanlar bir kişinin yüzünü gizleyen, maske gibi, herhangi bir şeyi rahatsız edici bulurlar. Çünkü bu o kişinin kimliğini ve duygusal durumunu anlayabilme yolunuzu da maskeler. Bizler birinin güvenilir olup olmadığını, kızgın mı yoksa mutlu mu olduğunu, tanıdığımız bir kişi olup olmadığını anlamak için yüze bakarız. Ağır bir yüz makyajı, hele ki yüze sahte bir gülümseme de çizilmiş ise bu bilgilerin çoğunu anlaşılmaz hale getirir.”

Yani Palyaço korkusu yalnızca küçük çocukların yarattığı bir evham değil.

Ayrıca,“Korkunç” veya “üzgün” palyaçonun geçmişi palyaço temasının tarihine denk geliyor. İlk ve en ünlü palyaçolardan biri olan Joseph Grimaldi (Aşağıda) :

“Bütün gün zalim olurum ki gece olduğunda gülebilesiniz.” dermiş. Bir eğlence figürü olmasına rağmen Grimaldi’nin kişisel yaşamı bir trajedi: gaddar bir babanın elinde büyümüş, karısı doğumda ölmüş, oğlu ise 31 yaşında alkol komasına girerek ölmüş.

Joseph Grimaldi

Fransa’da ünlü bir palyaço olan Jean-Gaspard Deburau ise 1836 yılında sözünü kesen birini öldürmüştü.

John Wayne Gacy adındaki Amerikalı palyaço yıllarca Pogo sahne adıyla birçok çocuğu eğlendirse de 1970’lerde 35 kişiye cinsel saldırıda bulundu ve onları öldürdü.

jean gaspard deburau

Denilebilir ki çocuklarınızı eğlendirmek için çağırdığınız palyaçolar çok daha ters tepkiler verebilir hatta ilerki hayatlarında farklı boyutlara ulaşabilir. Koulrofobi mağduru bir hasta “zamanla sadece palyaçolardan değil,o an suratına naylon koyan herhangi birinden bile rahatsız olduğunu, korktuğunu” söylemiştir.

Çocuklarınızda kalıcı etkiler bırakmamak için bir daha düşünün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.