Maltepe Escort

Çocuklarda Raşitizm Nedir?

3 ay ile 2 yaş arası çocuklarda görülen raşitizm, D vitamini eksikliğine bağlı kemik gelişimi bozukluğudur. D vitamini kemik için gerekli olan kalsiyum ve fosfor dengesini sağlayarak, kemik doku gelişimini destekler. Ayrıca kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimini artırır. Raşitizm hastalığı belirtileri arasında kafa kemiklerinde yumuşama, kafa şeklinde bozukluklar, bıngıldağın geniş olması, bıngıldağın geç kapanması, göğüs kafesinde bozukluklar, bacak şekil bozuklukları, diş çıkarmada gecikme sayılabilir.

Anne sütünde yeterli D vitamini olmadığı için bebeklere doğumdan sonra D vitamini takviyesi verilmeye başlanır. D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan raşitizm, kalsiyum eksikliğinde de çıkabilir. Besinlerden D vitamini alınmaması, güneşe çıkmamak raşitizme sebep olur. Bu yüzden çocukların haftada 2 saat güneş görmesi istenir. Güneşin yoğun olduğu öğle saatleri haricinde başı şapkalı olmak şartı ile kol ve bacaklar güneş görmelidir. Aynı şekilde yeterli güneş göremeyen annede de D vitamini eksikliği görülebilir.

Raşitizm görülen çocuklara D vitamini ile birlikte kalsiyum takviyesi yapılır. Ancak D vitamini yağda eriyen vitamin olup, vücutta depolandığı için fazlası zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bu yüzden alınacak miktar doktor tarafından belirlenmelidir. Raşitizmden korunmak içinse, annenin hamilelikte D vitaminini iyi alması istenir. Güneş görememesi durumunda gebeliğin son 3 ayında D vitamini takviyesi yapılır. Bebeklere doğumdan itibaren 1 yaşına kadar günde yaklaşık 400 ünite D vitamini verilir. Prematüre bebeklerde ise bu miktar yaklaşık 800 ünitedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.