Maltepe Escort

Çocuklarda Sinüzite Ne İyi Gelir ?

Sinüsler ,kafa kemiklerinin içinde burun içine açılan hava dolu kemik boşluklarıdır . Sinüs boşluklarının içindeki mukozanın inflamasyonu ise sinüzittir. Sinüzit sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da sık rastlanan bir durumdur. Üst solunum yolu rahatsızlıkları sinüzitin başlıca nedenlerindendir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, alerjik durumlar ,geniz eti ve bademcik gibi durumlar da sinüzitin başlıca nedenlerindendir. Çocuklarda daha fazla rahatsız edici ve olumsuzluk meydana getireceği kuşkusuzdur . Çünkü gelişme döneminde olan çocuklarda sinüzit ;okul hayatını,uyku düzenini, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkilemekle kalmaz tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Saçların ıslak bırakılması, soğuk havalarda bere kullanılmaması, klima karşısında zaman geçirilmesi sinüzit oluşumunu tetiklemektedir.

Çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olabilen sinüzitlerin ciddi kafa içi komplikasyonlara yol açtığı ortaya çıkmıştır. Ciddi bir enfeksiyon olan sinüzit;çocuklarda iştahsızlık ,mide bulantısı, yüz ağrısı, ateş, öksürük, burun akıntısı ile kendini gösterebilmektedir. Semptomları değişken ve bazen kendini belli belirsiz gösterebilen sinüzit, farkedilmediği takdirde kronikleşebilmekte, yetersiz tedavi sonucu enfeksiyon tekrarlayabilmekte ve ilerleyebilmektedir. Sinüzit, antibiyotik kullanımı ile düzenli tuzlu su buruna çekilmesi işlemi ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi etkili olmadığı durumlarda geniz eti şüphesi ile doktor tarafından muayene edilmeli, altta yatan sebep ortadan kaldırılmalıdır.

Solunum yolları alerjisi ile bağlantılı olan sinüzit için çocuğun söz konusu alerjen ile etkileşim halinde olmaması ,toz-polen bulunan ortamlardan uzak durması ,kirli hava ,sigara dumanı gibi etkenlere maruz kalmaması gerekmektedir. Klima kullanılan yerlerde klima filtrelerinin düzenli değiştiriliyor olması ,çocuğun sürekli bulunduğu ortamın nem oranının yeterli olması gibi durumların kontrolü ile burun mukozasının iyileşmesi sağlanarak normal fonksiyonlarını yerine getirmesi mümkün olacaktır. En fazla kış aylarında görülmesinden ötürü baş,alın ve burun çevresi yeterince korunmalı ,çocuğun bu aylarda soğuk algınlığı dahil her türlü solunum yolu enfeksiyonlarından korunması sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.