Maltepe Escort

Çocuklarda Uyku Düzeni Oturtmak

Çocuklar için uyku dinlenmenin ötesinde, gelişimlerinin normal olarak sürdürülmesi için olmazsa olmazdır. Gece uykusu beyin hücrelerinin yenilenmesinde, kemik gelişiminde, bütünsel olarak büyümede etkin rol oynar. Gelişim dönemi boyunca çocukların 10-12 saatlik düzenli uykuya ihtiyaçları vardır.

Bedensel, ruhsal, hatta duygusal gelişimde bu kadar önemli olan uykunun düzene sokulması erken yaşlardan itibaren üzerinde durulması gereken bir konudur. Çocukların 1 yaşından itibaren oyuncu olmaları, evdeki insanlarla vakit geçirmek istemeleri normaldir. Fakat uykuları gelene kadar ayakta olmaları tolere edilmemelidir.

Daha erken dönemlerde(0-2 yaş) belirli bir saatte düzenli olarak uyumasını sağladığınızda, bir süre, birkaç gün ya da bir hafta içinde, aynı saatlerde uyku ihtiyacını fark edecektir. Uykuya dalması için kundakta sallamak ya da dizde sallamak, bebeğin ihtiyacı değildir, aksine sonradan kazanılan alışkanlıklardır. Bebeği emzirerek uyutmak ya da yalancı meme vermek de sağlıklı uyku düzeni kazanmasını geciktirecek alışkanlıklardır.

Çocuğun uyku düzenine sahip olması için ayrı bir yatağının, evdeki seslerden etkilenmeyeceği bir odasının olması önemlidir. Ebeveynlerin ve çocukla ilgilenen kişilerin, çocuğun uyku saatlerini takip etmesi, uyku vakti geldiğinde teşvik etmesi, uyku saatinin çocuk için kaçılan bir şey olmasını engelleyecektir. Bir uyku arkadaşının olması (peluş oyuncaklar gibi), uyumadan önce hikaye okumak gibi eğlenceli aktivitelerle, uykuya geçerken mutlu ve huzurlu olmasını sağlanabilir. Yatma zamanının hemen öncesinde çocuğun aklının kalacağı, enerjisini yükseltecek oyunlar ve etkinlikler tercih edilmemelidir.

Uyku düzeni kazandırmak, çocuğun daha dinlenmiş, dingin bir ruh halinde, keyifli uyanmasını sağlayacaktır.

Düzenli olarak uykusu geldiğinde yatağını isteyen çocuk, uykusu geldiğinde olduğu yerde uyuyan çocuğa göre daha fazla güvende olacaktır.

Yatağa yatmaya hazırlanan çocuğun uyku öncesi hazırlığını birlikte yapmak(pijamaların giyilmesi, dişlerin fırçalanması, tuvalet, süt içme vb.), uykuya tam olarak hazırlanmasına yardımcı olur. Böylece uykuya dalamadığında, yataktan çıkıp dolaşmak için nedeni olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.