Maltepe Escort

Çocuklarda Uzağı Görememe – Miyop

Çocuklarda uzağı görememe sıklıkla okul çağında ya da daha öncesinde görülebilir. Çocuğun okula başlamasıyla, dersi takip edemediği, tahtayı göremediği şikayetleriyle fark edilir. Uzağı görememe hipermetropi-astigmat veya miyop şeklinde ortaya çıkabilir. Her iki şikayette de uzağı görememe sorunu ortaktır. Hipermetropta uzağı görememenin yanı sıra yakını görememe sorunu da vardır.

Miyop tedavisinde çocuklara genellikle gözlük kullanımı önerilir. Yaşam kalitesini düşüren, ileri derecelerde, zaman kazanmak ve tedaviyi hızlandırmak için, kontak lens kullanımı önerilebilir. Kontak lens kullanılması gereken durumlarda, anneye kontak lensin nasıl kullanılacağının öğretilmesi gerekir. Kontak lens takıp-çıkarma, temizliği zahmetli bir iş olsa da, göz tembelliğinin önlenmesi için gerekli olduğundan, önerilmesi durumunda kaçınılmamalıdır.

İki gözde eşit veya eşite yakın bozukluk genellikle karşılaşılan miyop türüdür. Numaralar iki gözde birbirine yakın olduğunda gözlük kullanımı yeterlidir. Farklı bir uygulama olarak verilen göze kapama tedavisi, ilave olarak uygulanabilir. Gözlerden biri daha az görüyorsa, gözlük takmaya rağmen az göre gözde görme oranı düşük kalıyorsa, bu göz tembeldir. Göz tembelliği(ambliyopi) varsa sağlam göze kapama uygulanır, böylece tembel olan gözün çalışması sağlanır.

Miyop nadiren çok hızlı ilerleyen bir miyopi türü olabilir. Çocuğun görmesinin çok kısa zamanda bozulmasına sebep olabilir. Ancak bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Çoğunlukla 1-2 derece şeklinde görülen miyop, ağır artışlarla 18-20 yaşına kadar ilerleyen göz rahatsızlığıdır. Gelişim döneminde, çocuğun gelişimi ile bağlantılı olarak ilerlemesi veya gerilemesinde beklenmedik farklar yaşanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.