Maltepe Escort

Çocuklarda Uzun Süren Öksürük

Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları ile beraber görülmeye başlanan öksürük, hastalık iyileşse de geçmeyebilir. Ya da herhangi bir hastalık yaşanmadığı halde ortaya çıkan ve geçmeyen öksürüğün izlenmesi gerekir. Çocuklarda öksürük 4 haftayı geçtiğinde “uzun süren öksürük” olarak tanımlanır.

Öksürüğün tipi ile ilgili bilgi sahibi olmak, başka bir hastalığın belirtisi olabileceği için önemlidir. Balgamlı öksürük zatürrenin, kuru öksürük astımın belirtileri arasındadır. İç hastalıkların ve mevsim hastalıklarının yanı sıra öksürüğün psikolojik olarak da devam ettiği durumlarla karşılaşılabilir.

Çocukların normal zamanlarda, herhangi bir hastalık ve şikayetleri olmadığı halde öksürmeleri belirli bir sınıra kadar normaldir. Tekrarlamayan ve şiddetlenmeyen öksürükler, başka belirtilerle birlikte görülmüyorsa normal kabul edilir. Öksürüğün akciğeri temizleme refleksi olmasından dolayı, günde 7-10 kere öksürüğü normal kabul edilir.

çocuklarda uzun süren öksürük.

Uzun süren öksürükle birlikte hangi belirtiler varsa hastalıktan şüphe edilebilir?

  • Çoçukta uzun süren öksürük nefes sıkışmasına sebep oluyorsa,
  • Nefes alıp verirken göğüste hışıltı varsa,
  • Koşarken ya da yürürken öksürük başlıyor ya da nefesi sıkıştırmaya başlıyorsa,
  • Kalp rahatsızlığı varsa ya da henüz bilinmeyen kalp hastalığının belirtileri gözleniyorsa,
  • Göğüste ağrı, bası yaşanıyorsa,
  • Öksürük uzun sürüyor ve morarma yaşanıyorsa ya da normalde yaşamadığınız ancak devam eden öksürükle birlikte yaşam kalitenizi etkileyen, yorgun ve halsiz hissetmenize sebep olan bir rutini yaşamaya başladıysanız, detaylı bir tetkik için bir uzmana başvurmanız gerekir.

Çocuklarda 4 haftayı geçen öksürüklerde muayene gereklidir. Uzun süren öksürüğün nedeni enfeksiyona bağlı bir hastalık olabileceği gibi, doğuştan gelen  yapısal bir bozukluğun ya da gelişimdeki bir yavaşlığın işareti de olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.