Maltepe Escort

Çocuklarda Yeme Bozuklukları – Anoreksiya

Televizyon ve internet, yetişkinlerin ve gençlerin ulaşabildiği basın araçları, farkında olunarak ya da olunmayarak zayıf olmanın, düşük kiloya sahip olmanın ideal bir durum olduğunu öne çıkarıyor. Özellikle mankenlerin, oyuncuların düşük kilolarda olmalarının öne çıkarılması, kadınlarda ve gelişim çağında çocuklarda yeme bozukluklarına sebep olabiliyor.

Doktorlar çocuklardaki yeme bozukluklarının kaynağı ile ilgili kesin bir sebebi işaret etmiyorlar. Aksine yeme bozuklukları biyolojik gelişim, psikolojik etkenler ve çevre koşullarının tümünün bir kombinasyonu.

Bu tip bir yeme bozukluğu olup olmadığını takip etmede ebeveynlere büyük görev düşüyor. Çocukların büyüme dönemleri, büyüme hızları farklılık gösterse de, yemek alışkanlığı uzun vadede gelişime etkisi çok önemli bir alışkanlık.

Çocuklarda yeme bozukluğu olarak bilinen 3 farklı yeme bozukluğu bulunuyor.

Anoreksiya 

Oransız kilo almaktan korkan çocuklarının yemek yemeyi reddettiği bir yeme bozukluğu olan anoreksiya, çocuğun gerekli besinleri ve yeterli kalori alamamasına sebep oluyor.

Bir hastalık olarak değerlendirilebilecek bir yeme bozukluğu olan anoreksiya, bu durumdan muzdarip olan kişilerde dışarıdan fark edilebiliyor. Genellikle oldukça zayıf, gelişimsel açıdan yetersiz bir görünüme sahip oluyorlar. Minimum düzeyde kalori alınması beden ve zihinsel fonksiyonlarda yavaşlamaya sebep olabiliyor.

Anoreksiya hastası olan kişilerin büyük bir bölümünde acıyı inkar etme durumu yaşanıyor.

Anoreksiyanın Belirtileri; 

 • Sabit ankisiyete ve depresyon
 • Düşük kilolarda bile olunsa şişman olmaktan korkma
 • Adet düzeninde bozukluk veya adetin tamamen kesilmesi
 • Ani kilo kaybı
 • Tuhaf yeme alışkanlıklarına sahip olmak. Yedikleri şeyden sadece tadına bakacak kadar yemek veya yemeğin bir bölümünü saklamak.
 • Düşük kilolarda olunmasına rağmen sürekli diyet yapmak.
 • Yiyeceklerden çok az miktarda yemesine rağmen, yemeklere sıradışı bir ilgi duymak.

Anoreksiyanın Yarattığı Sağlık Riskleri

 • İç organlarınıza, böbreklere, kalbe ve beyine zarar verebilir.
 • Nabzın ve tansiyonun düşmesine sebep olur.
 • Osteoartrit ve osteoporoz tetikleyerek, kemiklerde incelmeye sebep olur.
 • Her on anoreksiya vakasından birinde, ani kalp durması, elektrolit dengesinin kaybı ya da intihar gibi nedenlerden biri sebebiyle hastaların kaybı söz konusu olmaktadır.

Anoreksiya bir beslenme bozukluğu olarak karşımıza çıksa da, hayati tehlike oluşturma riski yüksektir. Tedavisinde amaç beslenme alışkanlıklarının düzene sokulmasıdır. Bazı durumlarda hastanın gözetim altında kalması, gerekli görülen terapileri alması gerekebilir.

Gelişim çağında olan çocuklarda farkında olarak ya da olmayarak, kilo almaktan korkarak başlayan bir yemek yememe eğilimi oluşabilir. Çocuğunuzun yemek öğünlerini ve beslenme tablosunu takip etmeniz, yargılayıcı, suçlayıcı bir üslup kullanmadan destek olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.