Maltepe Escort

Çocuklarda Yeme Bozuklukları – Bulimia

Çocuklarda yeme bozukluklarından biri olan bulimia, önce tıkanırcasına fazla yemek yemek, sonrasında ise normal olarak kusma ya da zoraki kusma gibi belirtilerden anlaşılabilir.

Bulimikler kısa süre içinde çok fazla yemek yerler, sonrasında suçluluk duygusu hissederler. Kilo alma korkusu ile kendilerini kusmaya zorlayabilirler ya da bünye kusma ihtiyacı hissederler. Bazı bulimikler diyet hapları da kullanmaya başlayabilir.

Doktorlar bulimia teşhisi öncesinde hastanın 3 ay içinde, haftada en az 3 kez kusma tekrarı yaşayıp yaşamadıkları bilgisine başvururlar. Çocuklarda gözlenen bulimia da ise çocukların büyük bir kısmı normal kilo aralığındadır. Kilolu olan bulimikler de olabileceği gibi, çocuklarda fazla kilolar ile bu tür yeme bozukluğu ile doğrudan alakalı değildir.

Çocuklarda Bulimianın Belirtileri

  • Sürekli olarak diyet hapları ya da laksatiflerin(sindirimi hızlandırıcı özellikli gıdalar, ürünler) kullanımı
  • Gizlice yeme alışkanlığı ya da sıradışı yeme alışkanlıkları
  • Ruh hali değişileri ve ankisiyete
  • Fazla miktarda yiyecekten, fazla miktarda tüketme
  • Aşırı egzersizler
  • Banyoda gereğinden uzun süre vakit geçirmek
  • Sürekli kusmaktan gelişen mide asitlerinin diş minesine zarar vermesi
  • Tükürük bezlerinde ve yemek borusunda şişme

Çocuklarda Bulimianın Tedavisi

Çocuklarda bulimia tedavisinde öncelikli amaç çok fazla miktarda yemek yemeyi önlemek amaçlanır. Bireysel, grup ya da aile terapisine ihtiyaç duyulabilir.

Çocuklarda ve özellikle erken ergenlik döneminde karşılaşılan bulimia, önlemediği takdirde iç organlara, vücudun işlevlerine zarar verebilir, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yetişme çağındaki çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını takip etmeniz ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için yönlendirici olmanız gerekir.

Çocuklarda ve erken dönem ergenlerde görülen bulimia, psikolojik ve travmatik nedenlerle gelişebilir. Bu yönüyle, fark edildikten sonra evde, kendi rehberliğinizle çocuğunuza yardımcı olamayacağınız bir yeme bozukluğudur. Aynı zamanda belirli bir süre devam ettiği için dahiliye açısından da çocuğunuzun sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekir. Sürecin gerek biyolojik, gerekse psikolojik etkileri kendi alanlarında uzmanlar tarafından tespit edilmeli, profesyonel tavsiyelere uyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.