Çocuklarda Zekâ Gelişimini Arttıran Oyunlar

Çocuklarda Zekâ Gelişimini Arttıran Oyunlar
Haziran 27 19:30 2016 Makaleyi Yazdır

Son zamanlarda çocuklarda dikkat eksikliği ve zekâ gelişiminde beklenmedik aksamalar sıklıkla görülmektedir. Bunun en büyük nedeni teknoloji tüketen çocukların üreticilik ve yaratıcılıktan uzaklaşmasıdır. Çocuk gelişimi konusunda daha başarılı olmak için çocuklarla zekâ gelişimini arttıran oyunlar oynamak oldukça etkili olmaktadır. Çocukların zekâ gelişimini arttıran oyunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir.

Satranç: Bu oyun çocuğun zekâ gelişimini arttırmasının yanında strateji yeteneğini ve dikkati de arttırmaktadır. Satranç oynamaya küçük yaşta başlayan çocuklar eğitim hayatında da genelde başarılı olmaktadır.

Resim Eşleştirme: Evde bulunun çeşitli resim ya da figürlü kâğıtlardan bu resimleri keserek çıkarın daha sonra renkli el işi kartonlarına yapıştırıp oyun kartı yapın. Bu katları hazırladıktan sonra çocuğunuzla resim eşleştirme oynayın. Ya da resimler arasında farkları da bulabilirsiniz aynı yöntemi kullanarak. Hafıza gelişimi için bu tip oyunlar çok etkilidir.

zeka-gelisimini-arttiran-oyunlar

zeka-gelisimini-arttiran-oyunlar

Kelime Oyunları: Kelime oyunları da hem zekâ hem de dil gelişimini arttıran etkinliklerdendir. Hikâye anlatıp bu hikaye hakkında sorular sorabilir ya da kelime söyleyip o kelimeden başka kelimeler türetmesini isteyebilirsiniz.

Sudoku: Sudoku tarzı matematik oyunları da hem strateji yeteneğini hem de zekâ gelişimini teşvik etmektedir. Sayı oyunları oynayabilir, basit matematik işlemleriyle çocuklar hem eğlendirilip hem de öğrenmeleri sağlanabilir.

Bunlar dışında resim, müzik gibi sanatsal faaliyetler de çocukların zekâ gelişimine olumlu etkiler yapmaktadır. Resim yapma ya da müzikle ilgili çeşitli oyunlar oynamanızı da ayrıca tavsiye ediyorum.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.