Maltepe Escort

Çocukların Boyunun İleride Ne Olacağı Nasıl Tahmin Edilir?

Boy uzaması çocuk gelişimi açısından ele alınan en önemli göstergelerden birisidir. Çocukların normal gelişim gösterdiğinin anlaşılabilmesi için belirli boy sınırları içinde olması gerekmektedir. Bu sınırlar anne babaya, çevresel koşullara, fiziksel özelliklere göre farklılaşmaktadır. Peki, çocuğunuzun ileride boyunun ne kadar uzayacağını bilmek mümkün mü? Uzmanlar bu sorunun cevabını öğrenmenin mümkün olduğunu söylüyor, sadece cinsiyete göre yapacağınız birkaç hesaplamayla çocuğunuzun ilerideki boyunu yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz.

cocuklarin-ilerideki-boyunun-tahmini

cocuklarin-ilerideki-boyunun-tahmini

Kız çocukların gelecekteki ortalama boy tahminini yapmak için anne ve babanın boyunun santimetre cinsinden ortalamasından 6 çıkarmanız yeterli olmaktadır. Örnek vermek gerekirse annenin boyu 160 cm, babanın boyu 170 cm ise hesaplama (170+160/2-6) şeklinde yapılmaktadır. Bebeğinizin ilerideki tahmini boyu bu durumda 159 cm olacaktır.

Erkek çocuklarının ilerideki boy tahmininin yapılabilmesi için de benzer bir formül kullanılmaktadır. Ancak kız çocuklarından farkı erkeklerin anne baba boy ortalamasından 6 cm daha uzun olmasıdır. Bu durumda formül anne ve babanın boyunun ortalamasına 6 eklenmesiyle oluşturulmaktadır. Yukarıdaki örnek üzerinden gidildiğinde erkek çocuğun boy tahmini (170+160/2+6) hesaplamasından 171 cm olmaktadır. Bu rakamların tahmini değerler olduğunu hatırlatarak sadece fikir verme amaçlı olduğunu tekrar belirtmekte fayda bulunmaktadır. Çocuklarda boy uzaması çok farklı faktörlere göre değişmektedir. Bazı durumlarda belli bir boyda olmayanlarda gelişim geriliği tespit edilebilmektedir. Böyle durumlarda çocuklara takviyeler yaparak gelişimini desteklemekte büyük faydalar bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.