Maltepe Escort

Çocukların Kişiliğinin Gelişmesine Babanın Etkileri

Yapılan araştırmalarda ve çocuk gelişimi uzmanlarının çalışmalarında toplumda hem kişilik hem de psikolojik açıdan yetkin ve bir o kadar da düzgün bireyler yetiştirmede babanın rolünün oldukça büyük olduğu sık sık ortaya koyulmaktadır. Baba, anne ve çocuk ilişkilerinin normal yani olması gerektiği gibi ilerlediği ailelerde çocukların kişiliği daha doğru şekilde gelişmekte ve daha sağlam toplumlar ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çocukların kişiliğinin gelişmesine babanın etkileri aşağıdaki şekilde sıralanmakta ve babanın bu konudaki rolünü belirlemektedir.

Kişilik Gelişiminde Babanın Etkisi

Çocukların rol model aldığı kişiler ilk etapta anne ve babadır. Sadece anne kişilik gelişimi için yeterli değildir. Ancak çocuğa baba da ilgi gösterirse çocuk duygusal ve kişilik anlamında tamamlanmaktadır. Hem anneden hem de babadan eş zamanlı olarak ilgi gören çocuklar duygusal anlamda tamamlanmış olduğundan toplumsal becerileri daha gelişmiş ve okulda da daha başarılı bireyler olarak toplumsal hayata atılmaktadır.

Çoğu zaman annelerin korumacı tavrı çocukları dış dünyayı tanıma konusunda kısıtlamaktadır. Anne tarafından oldukça korunmuş olarak büyütülen çocuğa dış dünyayı, hayatın zorluklarını ve en önemlisi de keşif duygusunu en iyi baba öğretmektedir. Bu nedenle babanın çocuğun dış dünyadaki özgüvenli kişiliğine katkısı büyüktür.

Babanın çocuğun seksüel kişiliğinin gelişiminde de oldukça büyük etkileri vardır. Erkek çocuklar için baba bu konuda tam bir örnek teşkil ettiği için babalar çocukları doğru yönlendirmelidir. Öte yandan kız çocuklar için de babanın rolü karşı cinsi anlamaları ve seksüel kişiliğinin bu anlamda gelişmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.