Maltepe Escort

Çocukların Meslek Seçiminde Kısa Deneyimi Olmalı

Belirli eğitimleri aldıktan sonra çocukları ve tabi ki ebeveynleri meslek seçme derdi sarmaktadır. Meslek çocuğunuzun gelecek yaşamını hatta mutluluğunu etkileyeceği için de çok önemlidir. Çocuk eğitimi denildiğinde alınan değerlerin sonucunda kişinin ömrü boyunca olmak istediği yerde olması ve yapmak istediği işi yapması amaçlanmaktadır. Peki, bu önceden nasıl kestirilir, anne ve babalar meslek seçim döneminde nasıl davranmalıdır?

Etrafımızda milli eğitim sistemimizde yapılan yanlışlardan kaynaklı olarak puana göre meslek seçen mutsuz yetişkinler grubu bulunmaktadır. Bu mutsuzluğun temelleri de aslında çocukluk dönemlerine rastlamaktadır. Ebeveynler yüksek not alan çocuklarının puanlarının boşuna gitmemesi için üniversitede onları yüksek puanlı bölümleri tercih etmeye yönlendirmektedir.

cocuklarda-meslek-secimi

cocuklarda-meslek-secimi

Sadece puanına uygun olduğu için bir mesleği seçmek çocukları genelde mutsuz etmektedir. Çünkü herkes örneğin doktor olmak zorunda değildir. Doktor olmak için insan sevgisi, meslek sevgisi ve aynı zamanda da bu alanda yetenek gereklidir. Bu faktörlerin hepsi olmadığında da mesleğinden nefret eden bunu da uzun vadede insanlara yansıtan bireyler yetişmektedir.

Bahsedilen nedenlerden dolayı meslek seçimi aşamasına gelindiğinde mutlaka çocuklarında düşünceleri ve istekleri değerlendirilmelidir. Çünkü o mesleği siz değil çocuğunuz yapacağı için en iyisini de şüphesiz o bilecektir. Diğer yandan çocukların mutlaka mesleğe yeteneğinin olup olmadığını anlayabilmesi için meslek hakkında kısa bir deneyim kazanması önerilir. Örneğin çocuğunuz eczacı olmak istiyorsa mutlaka bir eczacının yanında bir gününü geçirmesini sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.