Maltepe Escort

Çocukların Ne Kadar Uyumaya İhtiyacı Vardır?

Çocukların uykuya olan ihtiyaçları, yaşlarıyla birlikte değişir. Fiziksel aktiviteleri, sağlık durumları, ilaç kullanıp kullanmamaları, mevsim koşulları, uyku ihtiyaçlarına etki edebilir.

3-6 Yaş Arası Çocukların Uyku İhtiyacı

3 yaşındaki çocuklar hala gün içinde birkaç saatlik, kısa uykulara ihtiyaç duyabilirler. Bu süre bebeğiniz büyüdükçe azalır.

Çocuğunuz 5 yaşına geldiğinde, bu gündüz uykularını neredeyse tamamen bırakacaktır. Uyusa bile yarım saat ile 1 saat arasında değişen daha kısa süreli uykulara ihtiyaç duyacaktır.

3 yaşın üzerindeki çocukların çoğu, genellikle düzgün bir uyku rutinini takip ederler. Gece uyuma saatleri belirli bir düzene girmiştir ve uykuda geçirdikleri süreler belirli bir biçim almıştır.

7-12 Yaş Arası Çocukların Uyku İhtiyacı

Bu yaş aralığındaki çocuklar ortalama 9 saat uyurlar. Bununla birlikte 10 saate kadar uyumaları desteklenmelidir.

Çocuğunuz 7-12 yaş aralığına girdiğinde hayatında bir dizi önemli değişim yaşanır. Okul ve sosyal hayat gibi değişimler, bu yaşlarda uyku düzenini etkileyecek başlıca değişiklikler arasındadır.

Ders çalışma yoğunluğu da, çocuğunuzun uyku süresini ve uyku kalitesini etkileyebilir.

13-18 Yaş Arası Çocukların Uyku İhtiyacı

13-18 yaş aralığına gelindiğinde, çocuğunuz daha önceki dönemlerdeki kadar fazla uykuya ihtiyaç duymaya başlayabilir. Artan fiziksel ve zihinsel aktivite, yaşanan stres ihtiyaç duyulan uyku miktarını artırır.

Bu yaş aralığında çocuğun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı en az 9 saat ya da daha fazlasıdır. Uyku kalitesi ve gece yarısı uykunun bölünmemesi önemlidir.

Çocuğunuzun Uykusunu Aldığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Çocukların uyku ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Eğer çocuğunuz uykusunu alamazsa, bu bütün aktivitelerine ve günlük hayatına yansır. Eğer çocuğunuz sağlıklı ve enerjikse, çocuğunuzun uykusunu aldığı sonucuna varabilirsiniz. Çocuğunuz sürekli yorgun, halsizse, daha fazla uykuya, daha kaliteli uykuya ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.