Maltepe Escort

Çocukların Okula Uyum Sağlaması İçin Yapılması Gerekenler

Uzun ve çok eğlenceli geçen bir yaz tatilinin ardından çocuğunuzun okula uyum sağlaması elbette ki, zor olacaktır. Hem yeni başlayanlar için bu durum daha da ağır olarak seyredebilir, çünkü çocuk daha önce hiç görmediği bir ortama girecek, toplum içinde disiplini yeni öğrenecektir. Bu nedenle bazı çocukların okula gitmemek için hıçkırıklara boğulmasına, okuldan kaçmak adına türlü oyunlar yapmasına çok da kızmamak gerekmektedir. Anne babalar çocuklarının okula uyum sağlayabilmesi için onlara destek olması çocuk eğitimi konusunun barışçıl yollarla çözülmesi için önemlidir. Peki, bu dönemde anne babalar çocuklarına nasıl destek verebilir, psikolojilerini bozmadan onlara nasıl yardımcı olabilir? Yazımızda…

okula-gitmek-istemeyen-cocuklar-icin-oneriler

okula-gitmek-istemeyen-cocuklar-icin-oneriler

1- Çocukların yersiz okul korkusundan kurtulmaları için hem okula başladıklarında hem de okula başlamadan önce endişelerini gidermek için onunla konuşmalısınız. Ancak, yapacağınız konuşmaların anlayacağı dilden olması ve sevdiği şeylerle okula teşvik edilmesi uygundur.

2- Çocukların okula gitmek istememelerinin nedeni anne ve babalarından uzun süre ayrılacaklarını düşünmelerinden kaynaklı olabilir. Bunun önüne geçmek adına çocukla okulda neler yapılacağı, orda ne kadar yalnız kalacağı ve okul çıkışı onu ne zaman alacağınız anlatmalısınız.

3- Aile içindeki okula karşı tutum ve söylemler de çocuğun okulu sevmesi ya da aksi durumda rol oynamaktadır. Bu nedenle evde okuldan heyecan verici şekilde bahsedilmeli, okulla ilgili anne babanın araştırma sürecinde yaşadığı kaygılar çocuğa yansıtılmamalı ve en önemlisi de çocuğu korkutmak ya da caydırmak adına okul bir cezaymış gibi sunulmamalıdır.

4- Yeni bir ortama girecek olan her çocuğun kaygılanması ve endişe yaşaması çok normaldir demiştik. Ancak çocuğun bu kaygılarını anlamamak, görmezden gelmek ya da alaycı bir yaklaşım takınmak bu kaygıların derinleşerek psikolojik rahatsızlığa dönüşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzla her konuşmanızda onu anladığınızı, bu duyguların normal olduğunu ve bu süreçte anne baba olarak her zaman yanında olduğunuzu mutlaka hissettirmelisiniz.

5- Bazı çocuklarda ilk günler ve aylarda değil de sonraki dönemlerde de okula gitmek istememe sorunu baş gösterebilmektedir. Böyle durumlarda bu isteksizliğin nedeni iyi araştırmalı ve bu nedene göre çözüm aranmalıdır. Asla çocuk zorlanmamalı ve sebeplerin ortadan kaldırılması barışçıl yollarla sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.