Maltepe Escort

‘İstismarı önlemek için çocuklara ‘Hayır’ demeyi öğretin’… Çocukların istismardan ve her türlü şiddetten korunabilmesi için uzmanlar, çocuğa vücudundaki özel bölgelere dokunulmak istendiğinde “Hayır” demelerinin öğretilmesi gerektiğini söyledi.

Çocukların istismardan ve her türlü şiddetten korunabilmesi için ebeveynlerin yerine getirmesi gereken sorumluluklar olduğuna dikkati çeken uzmanlar, çocuğa vücudundaki özel bölgelere dokunulmak istendiğinde “Hayır” demelerinin öğretilmesi gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve GÜ Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Figen Şahin Dağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cinsel istismarı, “çocuğun kendisinden yaş ya da gelişim açısından daha büyük bir kişi tarafından, cinsel haz amacı ile cinsel etkileşim içine sokulması” olarak tanımladı.

”Özel bölgeleri öğretin”

Ailenin mutlaka bir uzmandan yardım alarak, çocuğun yaşadıklarını anlatması ve psikolojik destek almasını sağlaması gerektiğine vurgu yapan Taştan, “Ne yazık ki çocuk, çok küçük yaşlarda, istismara uğrayabilir. Bu nedenle aileler çocuğa konuşmaya başlayıp, isteklerini ifade etmeye başladığında ‘Hayır’ demeyi öğretmelidir. Çocuğa vücudunda özel bölgeler olduğu, bu özel bölgelere başkaları dokunmak istediğinde onlara ‘Hayır’ demeleri gerektiğini ve sonra anne ve babasına söylemesi gerektiğine ilişkin bilgiler verilmelidir. Burada önemli nokta, çocuğu korkutmamaktır, eğer anlattığında ailesine, kendine ya da başkalarına zarar geleceğini düşünürlerse anlatmaktan çekinebilirler.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: aa.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.