Maltepe Escort

Çocuklarınıza Sarılmayı İhmal Etmeyin

Sarılmak insanların içgüdüsel olarak yaptığı, tekrarladığı, iyi hissetmelerine sebep olan bir eylem biçimidir. Erken yaşlarda ebeveynleriyle yakın ilişkiler geliştiremeyen çocuklarda, ilerleyen yıllarda güven, özgüven duygularında gelişmemişlik, son yıllarda yapılan pek çok araştırmada gözlenen bir durum.

Sarılmanın Yaşam Boyu Sağlayacağı Faydalar

Erken yaştan itibaren ebeveynleri tarafından kucaklanan, sarılınan çocuklar sevgi ve güven duygularını geliştirebilirler.

Sarılma sırasında stres seviyesi düşer, sarılarak çocukların stresinin üstesinden gelinebilir. Kan basıncını düşürmesi ve sakinleştirici etkisinin olması nedeniyle, sarılmak daha sakin, uyumlu çocuklar yetiştirilmesini sağlar.

Çocuklara sarılmanın IQ’nün yükselmesine olan olumlu etkisi de son yıllarda tespit edilenler arasında. Huzurlu ve güvenli bir ortamda olduğunu hisseden çocukların daha zeki olmaları, şaşırtıcı bir sonuç değil.

Çocuk sarılma sırasında kendini önemli hisseder, kendisine verilen anımsar. Zaman zaman farklı durumlarda, farklı tepkiler gösterilse de, sevginin değişmez bir değer olduğunu öğretmede sarılma önemlidir.

Sarılmak psikolojik durumun anlık olarak değişmesini sağlar. Çocukla kurulan olumlu fiziksel temasın farkını hisseden çocuk, olumlu duygular hisseder.

Sarılma esnasında üretilen oksitosin hormonu, bağlanma duygusunu tetikler. Böylece ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olur. Sarılırken artan diğer hormonlar ise serotonin ve dopamindir. Serotonin ve dopamin sakin, mutlu, huzurlu olmayı sağlayarak, çocukların kendinden emin ve kafası rahat olmalarına yardımcı olur.

Son olarak, gözlenebilen bütün sonuçları bir yana çocukların, ebeveynlerinin, kardeşlerinin ve sevdiklerinin kendilerine sarılmalarına ihtiyacı var. Aynı şekilde yetişkinlerin de sarılmaya ihtiyacı var. Olumlu katkılar sarılmanın bonusu olarak kabul edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.