Maltepe Escort

D Vitamininin Bebekler İçin Yararları

İnsan sağlığında bir hayli yararlı etkisi bulunan D vitamini bebekler için de oldukça önemli vitaminlerdendir. Anne sütüyle yeterli miktarda alınmadığında D vitamini eksikliğinin önüne geçilmesi için ek gıdalardan yardım alınmalıdır. Bu nedenle bebeklik çağında bazı dönemlerde bebekler için D vitamini hakkındaki beslenme önerileri uygulanmalıdır. Bebeklerde 2 dönem D vitamini alımı nedeniyle önemlidir.

bebeklerde-d-vitamini-damla-takviyesi

bebeklerde-d-vitamini-damla-takviyesi

Yeni Doğanlara D Vitamini Takviyesi

Bebeklerde D vitamini takviyesi yapılması gereken ilk dönem yeni doğan dönemidir. Çünkü anne sütünde bu vitamin oldukça yetersizdir ve eksikliğinde raşitizm hastalığı meydana gelmektedir. Raşitizmi engellemek için takviyenin ilk 15 günlük süreçte yapılması gerekmektedir. Diğer dozları ve zamanlarını doktorunuz bebeğinize göre 2 yaşına gelene kadar belirleyerek yapılmasını sağlamaktadır. Takviye sayısı annenin ve çocuğun D vitamini seviyelerine göre değişmektedir.

bebeklere-beslenmeyle-d-vitamini-takviyesi

bebeklere-beslenmeyle-d-vitamini-takviyesi

Ek Gıdalarla D Vitamini Alımı

Bebek ve çocuklarda ciddi rahatsızlıklara neden olan D vitamini eksikliğini önlemek için ek gıda döneminde de beslenme sırasında D vitaminince zengin yiyeceklerden yararlanılmalıdır. Öncelikle en iyi D vitamini kaynağının güneş olduğu düşünülerek güneşin etkin olduğu saatlerde bebekler kontrollü bir şekilde güneşlenmeli, beslenmeyle de kalsiyum alması sağlanmalıdır. Çünkü güneşten alınan D vitamini ancak vücutta kalsiyumun olmasıyla etkin olabilmektedir. Deniz ürünleri, balık yağı, süt ürünleri ve mantar gibi yiyecekler D vitaminince zengin olduğundan ek gıda olarak bebeklere verilmelidir. Özellikle besinlerle ve ampul olarak D vitamini takviyesi sonbahar ve kış aylarında hastalıklardan korunmak ve bebeğinizin dirençli olması için yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.