Maltepe Escort

Deterjan İçen Çocuğa İlkyardım Nasıl Yapılır?

Özellikle yeni yürümeye başlayan çocukların etrafa merakları ve keşif duyguları da bir hayli gelişmiş olmaktadır. Bu nedenle çevrede dikkatlerini çekecek ne varsa onları alıp ağızlarına burunlarına götürme eğilimi göstermektedirler. Anneler çocukların deterjan gibi çok tehlikeli ve yakıcı kimyasalları içmeleri gibi kötü tecrübelere sıkça rastlayabilmektedir. Tabi ki, evde çocuklar için güvenlik tedbirlerinin sıkı bir şekilde alınması bu durumlarla karşılaşılmasını engelleyen en önemli tedbirdir. Ancak deterjan içen çocuğa ilkyardım nasıl yapılır, annelerin can sıkıcı olaylar yaşamamaları adına oldukça önem taşımaktadır. Zira, yanlış uygulamalar nedeniyle yemek boruları yanan ya da çocuk sağlığı konusunu tehlikeye düşüren vakalar yaşanabilmektedir.

deterjan-icen-cocuga-mudahale

deterjan-icen-cocuga-mudahale

Çocuğumun Deterjan İçtiğini Nasıl Anlarım?

Her zaman çocuklar deterjan içtiklerinde acı çekseler dahi bunu anne babalarına söylememektedir. Hatta korkularından söylememe konusunda ısrarlar da yaşanmaktadır. Bu durumda annelerin çocuklarının hal ve davranışlarından durumu çözmesi için çocuğunu iyi gözlemlemesi şarttır. Eğer çocuğunuz yutkunmakta zorluk çekiyor, ağzında salyalar gelişiyorsa ve bunların yanında çocuk kanlı şekilde kusuyor ya da solunum güçlüğü çekiyorsa deterjan içmeye bağlı yemek borusu yanıklığından şüphelenilmelidir.

Deterjan İçen Çocuğa İlkyardım

Anne babalar çocuklarının deterjan içtiğinden şüphelendikleri an zehirlenme olmaması için çocuklarını kusturma ya da ayran, yoğurt gibi yiyecekler yedirmeye çalışmaktadır. Bu çok yanlış bir davranıştır çünkü çocuğunuzun yemek borusunda büyük ihtimalle bir yanık bulunmaktadır. Bu yanığın şiddetini arttırmamak için hiçbir müdahale yapmadan doktora gitmek gerekmektedir. Sadece çocuğunuz çok korkmuş ve sürekli ağlıyorsa onu sakinleştirmenizi öneriyoruz. Ağlamalarını durdurmanız yaranın büyümesini de engellemiş olacaktır. Öte yandan eğer çocuğunuzun ne içtiğini belirleyebilirseniz doktorunuza yardımcı olabilirsiniz. Seçtiğiniz sağlık kuruluşunda bir çocuk cerrahının bulunmasına dikkat etmeniz de erken müdahaleyi kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.